​Atalanta shënoi gol kundër Realit, të gjithë po flasin për taktikën inteligjente para goditjes së lirë

Real Madridi kaloi në çerekfinale të Ligës së Kampionëve duke mposhtur Atalanta 3: 1 në një ndeshje kthimi të luajtur të martën në stadiumin Alfredo Di Stefano në Madrid.

Goli kryesor për Realin e shënoi Karim Benzema në minutën e 34-të, i asistuar nga Luka Modriq, dhe për 2:0, kapiteni i Madridit, Sergio Ramos, përdori një goditje dënimi në minutën e 60-të. Atalanta zvogëloi epërsinë në minutën e 83-të, dhe shënues ishte Luis Muriel nga një goditje e lirë. 3:1 përfundimtar u vendos nga Marco Asensio në minutën e 85-të. Kujtojmë, Reali gjithashtu festoi në ndeshjen e parë në Itali, me rezultatin 1:0.

Atalanta u eliminua, por luftoi me trimëri në të dy ndeshjet kundër “mbretërve”. Lëvizja e ndeshjes sigurisht i përket Muriel i cili shënoi në mënyrë fantastike nga një goditje e lirë, por pas ndeshjes shumë folën për taktikat interesante të lojtarëve nga Bergamo pak para pushimit.

Në fakt, tre lojtarë të Atalanta qëndruan përpara Muriel në një lloj muri të gjallë përpara murit të gjallë të Realit në mënyrë që Courtois të mos e shihte topin deri në momentin e fundit, dhe kur Muriel erdhi te topi, të tre vrapuan drejt portës së Realit.

Kategoritë
LajmeSport