​Avionët luftarakë rusë shkelën hapësirën ajrore suedeze

Katër avionë luftarakë rusë shkelën hapësirën ajrore suedeze të mërkurën, sipas një deklarate të Forcave të Armatosura Suedeze.

Dy Su-27 dhe dy Su-24 rusë shkelën hapësirën ajrore suedeze në lindje të ishullit Gotland, përtej detit. Forcat Ajrore Suedeze kreu një operacion duke përdorur avionët e saj luftarakë Jas 39 Gripen “jashtë gatishmërisë emergjente”.

“Ne ishim në terren për të siguruar integritetin territorial dhe kufijtë e Suedisë. Ne kemi kontroll të plotë të situatës,” ” tha shefi i Forcave Ajrore Carl-Johan Edström.

Suedia ndaloi aviacionin rus në hapësirën e saj ajrore të hënën, më 28 shkurt.

“Në dritën e situatës aktuale, ne e marrim incidentin shumë seriozisht. Është një veprim joprofesional dhe i papërgjegjshëm nga ana e Rusisë,” tha Edström, transmeton CNN.

Kategoritë
BotaLajme