​Buffon dënohet për shprehje blasfemike

Portieri i Juventusit Gianluigi Buffon është pezulluar me një ndeshje për shkak të blasfemisë gjatë ndeshjes kundër Parmas dhe kështu humbet derbin e Torinos.

Portieri veteran është ndaluar me një ndeshje nga Gjykata Federale e Apelit, e cila mbështeti ankesën e Prokurorit Federal.

Buffonit gjithashtu iu dha një gjobë prej 5,000 euro për shqiptimin e një shprehjeje blasfemike gjatë ndeshjes kundër “Gialloblu” më 19 dhjetor, përcjellë KosovaPress.

“Gjykata Federale e Apelit mbështeti apelin e Prokurorit Federal, duke i shkaktuar një ndeshje skualifikimi për Gianluigi Buffon,” lexohet në deklaratë.

“Portieri i Juventusit, i sanksionuar nga Gjykata Federale Kombëtare me një gjobë prej 5,000 euro, ishte referuar pasi kishte shqiptuar një dënim që përmbante një shprehje blasfemike gjatë ndeshjes kundër Parmas 19 dhjetorin e kaluar.”

Kështu Buffon do të humbasë ndeshjen tjetër kundër Torinos, e planifikuar për 3 Prill në orën 18.00.

Kategoritë
LajmeSport