​COVID-19, Hungaria renditet e para në botë për nga niveli i vdekshmërisë

Hungaria, e përmbytur nga vala e tretë e epidemisë COVID-19, ka pasur shkallën më të lartë të vdekjeve në botë për shtatë ditët e fundit, sipas bazës së të dhënave të AFP.

Numri i të vdekurve u rrit më shumë se 40 për qind nga shtatë ditët e mëparshme dhe arriti një maksimum të ri ditor të enjten me 272 vdekje.

Situata e përkeqësuar e solli vendin, me 9.8 milionë banorë, në vendin e parë në botë për periudhën, me 15.7 vdekje për 100.000 banorë, përpara Republikës Çeke, Bosnjë dhe Hercegovinës, Sllovakisë dhe Bullgarisë.

Infeksionet shpërthyen pas shfaqjes së variantit britanik në shkurt. Ka pasur pak më pak se 10.000 raste të reja në Hungari në 24 orët e fundit.

Spitalet janë përmbytur me një fluks pacientësh, afër 12.000 në këtë moment, dhe ka një mungesë personeli, paralajmëroi Shoqata e Mjekëve Hungarezë (IOC) këtë javë.

“Teatrot e operacionit janë të mbyllura dhe aparatet e frymëmarrjes së tyre po përdoren për pacientë me dhjamë”, tha një zyrtar i shoqatës në një deklaratë, duke krahasuar situatën me atë në Bergamo në pranverën e vitit 2020.

Studentët e mjekësisë u thirrën për të ndihmuar, dhe disa institucione gjithashtu kërkuan ndihmën e vullnetarëve.

Autoritetet po përpiqen të qetësojnë publikun dhe Gergely Gulyas, kreu i zyrës së Viktor Orban, tha se “situata është e vështirë, por sistemi ka kapacitetin për t’u marrë me këto numra të mëdhenj”.

Qeveria po mbështetet në një fushatë vaksinimi për të ndaluar përhapjen e virusit.

Hungaria, i vetmi anëtar i Bashkimit Evropian që përdor vaksinën kineze Sinopharm dhe atë ruse Sputnik V, përveç atyre të furnizuar nga Brukseli (Pfizer-BioNTech, Moderna dhe AstraZeneca), vaksinoi më së shumti në Bashkimin Evropian pas Maltës.

Deri më tani, më shumë se 1.7 milion njerëz ose 18 për qind e popullsisë, kanë marrë të paktën një dozë.

“Sapo të vaksinohen 2.5 milionë njerëz, masat kufizuese do të jenë në gjendje të lehtësohen dhe shkollat do të mbajnë klasa, jo më herët se 12 ose 19 prill,” theksoi Gulyas.

Kategoritë
BotaLajme