​Diplomatët e lartë të Hungarisë dhe Ukrainës synojnë të zbusin mosmarrëveshjen mbi të drejtat e pakicave

Ministrat e jashtëm të Hungarisë dhe Ukrainës pritej të takoheshin në Kiev të Mërkurën për bisedime mbi rregullimin e marrëdhënieve të tensionuara keq por Budapest tha se misionet e saj diplomatike në ish republikën Sovjetike kishin marrë kërcënime të dhunës “gjakderdhje”, raporton Reuters.

Të dy vendet janë në mosmarrëveshje për të drejtën e rreth 150,000 hungarezëve etnikë që jetojnë në Transcarpathia në Ukrainën perëndimore për të përdorur gjuhën e tyre amtare, veçanërisht në arsim.

Qeveria nacionaliste e Kryeministrit Viktor Orban në Budapest është përgjigjur duke bllokuar përpjekjet e Kievit për të krijuar lidhje më të ngushta me NATO dhe Bashkimin Evropian, anëtare e së cilës është Hungaria.

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto në një video të postuar në Facebook tha se ai do të takonte homologun e tij ukrainas Dmytro Kuleba për të “diskutuar mënyra për të ndaluar këto prirje negative, ose të paktën të skiconte një rrugëdalje”.

“Fatkeqësisht marrëdhënia Hungari-Ukrainë ka shkuar në një drejtim shumë të keq pas një shkrirje të përkohshme,” tha ai.

Gjatë natës, shtoi Szijjarto, misionet diplomatike hungareze në Ukrainë morën kërcënime “nga njerëzit që pretendojnë të jenë patriotë ukrainas duke premtuar të gjitha llojet e gjakderdhjes në rast të bisedimeve tona”.

Kuleba tha se policia ukrainase po heton kërcënimet, të cilat ai tha se duket se kishin origjinën jashtë Ukrainës.

Kategoritë
BotaLajme