​Dita e Pavarësisë, vjen urimi i mikut të madh të shqiptarëve Eliot Engel

Kongresisti amerikan Eliot Engel ka përgëzuar popullin e Kosovës me rastin e 13-vjetorit të shpalljes së pavarësisë.

Ai në një postim në Facebook ka uruar që e ardhmja të sjellë paqe dhe prosperitet.

Engel, një kongresist i njohur si përkrahës i madh i Kosovës dhe shqiptarëve, ka qenë i pranishëm në seancën solemne të Shpalljes së Pavarësisë më 17 shkurt 2008.

Eliot Engel pati peshë të rëndësishme në denoncimin e shkeljes së të drejtave të shqiptarëve nga Serbia i cili do të kulmonte me gjenocid në fund të viteve 90-ta.

Në periudhën kur Jugosllavia po shpartallohej dhunshëm, Engel u bë anëtar i Kongresit. Ai ishte ndër ligjvënësit e parë amerikanë që i bëri thirrje administratës së presidentit Bill Clinton të ndërhyjë ushtarakisht në Kosovë për t’i dhënë fund represionit të Millosheviqit.

Angazhimin nuk e ndali as pas përfundimit të luftës, duke lobuar për pavarësinë dhe forcimin e shtetit të Kosovës.

73-vjeçari kërkoi drejtësi për viktimat e luftës së fundit në Kosovë si dhe tre shqiptaro-amerikanët që janë ekzekutuar nga policia serbe në vitin 1999. Vrasësit e vëllezërve Bytyqi ende nuk janë zbuluar. Ai e ka quajtur të padrejtë që Kosovës t’i kërkohet gjykimi i krimeve të luftës në Dhomat e Specializuara, e Serbia të amnistohet.

Kategoritë
LajmeVendi