​Ditët më të errëta të pushtimit të Ukrainës janë përpara, thonë zyrtarët amerikanë

Pavarësisht se Rusia po përballet me një rezistencë më të ashpër se sa pritej dhe pengesa logjistike gjatë javës së parë të ofensivës së saj ushtarake në Ukrainë, zyrtarët amerikanë dhe evropianë paralajmërojnë se ditët më të errëta të pushtimit janë përpara.

Ndërsa përgatitet për më të keqen që do të ndodhë në Ukrainë në ditët dhe javët e ardhshme, administrata e presidentit Joe Biden po diskuton brenda vendit sanksione të mundshme ndaj sektorit energjetik të Rusisë si përgjigje, thanë zyrtarët aktualë dhe ish-zyrtarë amerikanë.

Këto diskutime përfshijnë shqyrtimin e mënyrave të mundshme për të strukturuar sanksione të tilla për të shmangur shënjestrimin e shitjeve ditore të naftës, dhe në vend të kësaj të synojnë prodhimin dhe investimet e ardhshme në industrinë energjetike të Rusisë.

“Ne nuk kemi një interes strategjik për të reduktuar furnizimin global të energjisë. Kjo do të rriste çmimet në pompën e benzinës për amerikanët dhe do të ulte fitimet e Putinit. Por ne dhe aleatët dhe partnerët tanë ndajmë një interes të fortë për të degraduar statusin e Rusisë si një furnizues kryesor i energjisë me kalimin e kohës”, tha një zyrtar i administratës.

Megjithatë, duke përjashtuar disa zhvillime të papritura, zyrtarët amerikanë dhe evropianë thanë se nuk shohin asnjë mundësi për ndonjë rezolutë diplomatike për të shmangur atë që ata presin të jetë një sulm brutal në pjesë kyçe të vendit.

E vetmja mënyrë për ta bërë këtë do të ishte nëse presidenti rus Vladimir Putin vendos të de-përshkallëzojë duke rënë dakord për një armëpushim dhe duke filluar të largohet nga Ukraina, tha një zyrtar amerikan, duke shtuar se “nuk ka shenja që Putini është i gatshëm të bëjë asnjërën në këtë pikë.”

Një zyrtar i lartë i inteligjencës perëndimore tha se rusët duket se e kanë kuptuar se qasja e tyre fillestare ishte e gabuar dhe po ndryshojnë taktikat.

Sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby, dukej se i bëri jehonë kësaj ndjenje të mërkurën, duke thënë se forcat ruse po rigrupohen dhe po rivlerësojnë strategjinë e tyre.

“Niveli i dhunës do të rritet, numri i refugjatëve do të rritet, numri i viktimave civile dhe civilëve të vdekur do të rritet. Matematika mizore ushtarake e kësaj do të ndodhë përfundimisht në mungesë të një ndërhyrjeje, në mungesë të ndonjë ndryshimi thelbësor në dinamikë,” parashikon zyrtari i inteligjencës perëndimore.

Zyrtarët presin që Rusia të rrëzojë qeverinë ukrainase dhe të parashikojë se do të ketë një rezistencë civile dhe të armatosur.

Ed Ferguson, këshilltar i ministrit britanik të Mbrojtjes, tha se sapo Putin të marrë kontrollin e pjesëve të Ukrainës, ai do të përballet me një kryengritje.

Administrata është zotuar të përshkallëzojë sanksionet kundër Rusisë ndërsa Putini përshkallëzon veprimet ushtarake në Ukrainë, dhe e ka bërë këtë në mënyrë të qëndrueshme gjatë javës së kaluar.

Presidenti Biden dhe zyrtarë të tjerë të lartë të administratës, megjithatë, kanë theksuar se qëllimi është të përshtaten sanksionet në mënyrë që ato të kenë ndikim maksimal në Rusi, ndërsa përpiqen të minimizojnë çdo pasojë për ekonomitë e SHBA-së dhe Evropës.

Për shembull, kur sanksionuan qasjen e Rusisë në sistemin bankar SWIFT, SHBA-ja dhe Evropa e strukturuan masën në mënyrë që të linin bankat në dispozicion për të lehtësuar pagesat për shitjet e naftës.

Ndërsa disa ligjvënës republikanë po bëjnë thirrje publike për sanksione që synojnë naftën dhe gazin e Rusisë, demokratët në Kongres janë të kujdesshëm ndaj çdo veprimi direkt kundër shitjeve të naftës ruse që mund të shkaktojë një rritje masive të çmimeve të naftës, por mbeten të hapur ndaj ideve që do të zgjeronin prodhimin vendas të energjisë, thanë ndihmësit e Kongresit.

SHBA-ja dhe, aq më tepër, Evropa mbështeten në naftën ruse. Këtë javë administrata Biden njoftoi se do të lëshonte 30 milionë fuçi naftë nga Rezerva Strategjike e Naftës në një përpjekje për të adresuar rritjen e çmimeve të gazit.

“Ne po shikojmë opsione të tjera që mund të marrim tani për të ulur konsumin amerikan të energjisë ruse – por në kontekstin e mbajtjes së një furnizimi të qëndrueshëm global të energjisë”, tha zyrtari i administratës.

Në prapaskenë, zyrtarët amerikanë ditët e fundit u kanë thënë aleatëve të saj jashtë administratës se situata në Ukrainë do të bëhet shumë “e shëmtuar”, siç tha një prej tyre. Një tjetër tha se zyrtarët kanë dhënë gjithnjë e më shumë ndjenjën e mungesës së “dritës në fund të tunelit”.

Këta zyrtarë thonë se rusët ka të ngjarë të zgjerojnë metodat që kanë përdorur ditët e fundit: Synimi i zonave urbane dhe shkaktimi i më shumë dëmeve në ndërtesat dhe vendet civile.

Duke nxitur parashikimet e tmerrshme është vlerësimi i Perëndimit se Rusia nuk po tërhiqet, por po dyfishohet përballë rezistencës ukrainase.

Zyrtari perëndimor i inteligjencës vuri në dukje se në ditët e para të pushtimit, Rusia përdori njësi ushtarake më të lehta që ishin shumë të lëvizshme. Por tani, zyrtari tha se “shqetësimi është se ata duket se tani po sjellin forca më të rënda, më shumë artileri me rreze të gjatë, armë më të rënda, që nuk janë vetëm më shkatërruese, por janë gjithashtu më pak të sakta”

Kategoritë
BotaLajme