​Finlanda do të dërgojë armë në Ukrainë

Finlanda do t’i sigurojë Ukrainës 2.500 pushkë sulmi, 150.000 plumba për pushkë sulmi, 1.500 armë kundërtank me një goditje të vetme dhe 70.000 paketa racioni luftarak, tha qeveria finlandeze në një njoftim për shtyp të hënën.

“Situata në Ukrainë është jashtëzakonisht e vështirë për shkak të sulmit ushtarak të Rusisë dhe ka nevojë urgjente për [material] mbrojtjeje”, thuhet në deklaratë.

Vendi njoftoi të dielën se do të dërgonte jelek antiplumb, helmeta të përbërë dhe pajisje të ndihmës së parë në Ukrainë.

Kategoritë
BotaLajme