​Gjermania ndërpret ndihmat për ndërmarrjet e vogla

Qeveria gjermane ka njoftuar ndërprerjen e ndihmës aktuale për sipërmarrjet e vogla për shkak të humbjeve të shkaktuara nga masat kundër përhapjes së koronavirusit.

“Sigurisht që nuk mund të shpërndajmë një ndihmë kaq të gjerë të bazuar në trafik për një kohë të pacaktuar,” tha ministri i Ekonomisë Peter Altmeyer të hënën për Deutscheland Radio.

Shefi i zyrës së kancelarisë Helge Braun i tha të përditshmes Handelsblatt se shteti nuk është përgjithmonë i aftë të financojë ndihmën bazuar në qarkullimin e realizuar në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

“Qarkullimi nuk mund të jetë kriteri i vetëm,” tha Braun, transmeton KosovaPress.

Qeveria gjermane paguan deri në 75% të qarkullimit të realizuar në të njëjtët muaj të vitit të kaluar për sipërmarrësit e prekur nga masat për nëntorin dhe dhjetorin, të cilat janë kryesisht ushqime dhe objekte kulturore, raporton SEEbiz.

Detajet e studimit nga Instituti i Ekonomisë Gjermane (IW) tregojnë se shteti paguan deri në 10 miliardë euro më shumë sesa duhej në këtë mënyrë, për shkak të qëndrimit të pasaktë ndaj kostove fikse të sipërmarrësve.

Studimi konkludon se disa sipërmarrje të vogla dalin më mirë financiarisht sesa nëse do të lejoheshin të vazhdonin të punonin normalisht.

Braun tha se do të ketë ende ndihmë për ekonominë, por që modalitetet e buxhetit duhet të ndryshojnë.

Kategoritë
BotaLajme