​Hakerët kinezë përdorën për operimet e tyre një mjet të zhvilluar nga SHBA

Hakerët kinezë përdorën një kod spiun të zhvilluar nga Agjencia Kombëtare e Sigurisë Kombëtare (NSA) për “operacionet” e tyre.

Siç shpjeguan ekspertët nga filmi izraelit “Check Point Software Technologies”, disa pjesë të kodit të softuerit me qëllim të keq “Jian”, të cilat ishin programuar nga hakerët kinezë, janë identike me ato të zhvilluara nga agjencia amerikane e sigurisë NSA në vitin 2017.

Siç pretendon kjo kompani kërkimore, “Jian” u krijua përsëri në vitin 2014, dhe dy vjet më vonë u formua grupi misterioz i hakerëve Shadow Brokers.

Ata lëshuan mjetin e NSA për të shfrytëzuar një të metë sigurie në sistemin operativ Windows, duke mundësuar sulmet e ransomware të WannaCry në më shumë se 150 vende të botës.

Yaniv Balmas, një nga studiuesit kryesorë të kompanisë izraelite, tha se “Jian” ishte në të vërtetë “një lloj imitimi, një kopje kineze” e këtij mjeti NSA.

Ambasada kineze në Uashington refuzoi t’i përgjigjej kërkesës së Reuters për koment dhe NSA bëri të njëjtën gjë.

Është ende e paqartë se si u përdor programi “Jian”, por një dokument i lëshuar nga Windows vitin e kaluar tha se ai ishte i lidhur me organizatën kineze Zirconium, i akuzuar për sulme piraterie ndaj organizatave dhe individëve të lidhur me fushatën presidenciale të Joe Biden.

Kategoritë
BotaLajme