​Kështu shkatërrohen mushkëritë nga koronavirusi – (Video)

Një burrë 50-vjeçar me koronavirusin u transferua në Universitetin George Washington, kur u sëmurë në mënyrë kritike vetëm disa ditë pasi kishte vetëm simptoma të buta.

Mjekët morën pamje 3D të mushkërive të burrit dhe videoja VR e zgavrës së tij të kraharorit tregoi infeksionin e ngjyrosur në jeshile që përhapet në të dy anët e mushkërive.

Videoja e realitetit virtual zbulon se si koronavirusi përhapet me shpejtësi nëpër mushkëri, duke shkaktuar dëme të përhapura dhe potencialisht afatgjata, sipas CNN.

Në kohën kur ai ishte në kujdesin e doktor Keith Mortman, shef i operacionit kraharor në spital, sëmundja kishte bërë kërdi në mushkëri, dhe kjo dukej qartë në pamjet e marra nga mushkëritë e 50-vjeçarit.

Burri ishte diagnostikuar me COVID-19 dhe ishte futur në izolim në një spital tjetër, ku nuk kishte asgjë më shumë se simptoma të ngjashme me të ftohti n: ethe, kollë dhe gulçim. Por brenda ditësh, gjendja e tij filloi të përkeqësohej me shpejtësi.

Mjekët në spitalin e tij fillestar e vendosën në një respirator, por edhe kjo nuk mjaftoi dhe ai u transferua në Universitetin George Washington (GWU).

“Koronavirusi krijon dëme afatgjatë dhe me të vërtetë mund të ndikojë në aftësinë e dikujt për të marrë frymë,” shpjegoi Mortman.

Koronavirusi lëviz nga trakti i sipërm respirator – hunda, goja, fyti dhe pjesa e sipërme e mushkërive-poshtë në shtrirjet më të thella të mushkërive.

Pneumonia është inflamacioni i kësaj zone të poshtme të mushkërive. Alveolat, qese ajri përgjegjëse për shkëmbimin e dyoksidit të karbonit dhe oksigjenit, mund të mbushen me lëng ose qelb, duke e bërë të vështirë frymëmarrjen.

Sipas të dhënave nga Kina, një në pesë pacientë me COVID-19 mund të jetë mjaft i sëmurë për të pasur nevojë për ndërhyrje mjekëso re. Për simptomat e tjera të egra, ilaçi më i mirë mund të jetë ibuprofen dhe paracetamoli, pasi kjo kontrollon ethe dhe dhimbje.

Për të ndihmuar në rindërtimin e sistemit imunitar pas virusit, ekspertët rekomandojnë antioksidues të cilët mund të merren nga një shumëllojshmëri e ushqimeve, të tilla si manaferrat, hudhrat dhe qepët.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi