​Mustafa: LDK e bashkuar, pas kuvendit me kundërkandidatët jemi miq e bashkëpartiakë

Kandidati për kryetar të LDK-së, Besian Mustafa, përmes një statusi në rrjete sociale tha se me kandidatët e tjerë që kanë garuar për të njëjtin post janë kundërkandidatë vetëm në mëngjes, ndërsa në mbrëmje, pas mbylljes së kuvendit, do të jenë sërish miq e bashkëpartiakë.

Ai tha se nga që dita e parë, LDK është udhëhequr na uniteti, solidariteti, dialogu dhe vizioni, prandaj shtoi se do të jenë gjithmonë të bashkuar.

Megjithatë, shjroi se heshtja që po mbizotëron ende brenda LDK-së duhet thyer shpejtë, pasi ia kanë borxh të gjithë qytetarëve të Kosovës dhe të gjithë brezave të saj.

Postimi i plotë:

Unë, Lumiri, Lutfiu, Antoni, etj. jemi LDK, fund e krye! Nesër në mëngjes jemi kundërkandidat në garën më demokratike në politikën kosovare. Nesër në mbrëmje jemi miq, bashkëpartiak dhe kolegë të rreshtuar pas kryetarit të ri. Që nga dita e parë e LDK-së, 23.12.1989, na ka udhëhequr uniteti, solidariteti, dialogu, vizioni!

Ashtu siç pritej, në medie u fol shumë, u munduan të na bëjnë pjesë të grupeve e skemave imagjinare. Por, ne ishim, jemi dhe do të jemi gjithmonë të bashkuar rreth LDK-së!

Heshtja që po mbizotëron ende brenda LDK-së duhet thyer shpejtë, shumë shpejtë. Ja kemi borxh të gjithë qytetarëve të Kosovës, të gjithë brezave të saj.

Po ndaj me ju disa rreshta të babit tim, shkruar më 27.02.1989, pak muaj para se të themelonte LDK-në, mbi heshtjen e atëhershme rreth grevës së minatorëve: “Intelegjencia krijuese e vendit, pjesa dërrmuese e intelektualëve që betohen shpesh në humanizëm, në demokraci dhe në lirinë e shpirtit e të mendjes, këto ditë ranë në një provim të rëndë moral, që për intelektualët dhe inteligjencien e njëmendët, s’ka dyshim, është rënia dhe pësimi më i rëndë. Po bëhen shtatë ditë të tëra që kur minatorët e Trepçës gjendjen në galeritë e thella e të ftohta të nëntokës, kurse pjesa dërrmuese e inteligjencis së vendit hesht, rri dhe bën sehir me një dramë të paparë njerëzore, me një tragjedi…

Indiferenca dhe turpi, sprova dhe katandisja morale mund të jetë e pafund, veçmas kur inteligjencia kalkulon me qëndrime, disponime dhe me strategji të ndryshme pragmatike e politikaniste…

Me dramën e minatorëve njeriu duhet të solidarizohet, kurse drama, katandisja morale dhe heshtja e inteligjencias së vendit njëmend është për ngushëllim.”

Kategoritë
LajmeVendi