​OKB mblidhet të enjten mbi krizën në Lindjen e Mesme

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara do të diskutojë konfliktet aktuale midis Izraelit dhe palestinezëve në seancën e saj të enjten.

Siç njoftoi presidenti i AP të OKB-së, Volkan Bozkir në Twitter, “situata serioze në territoret e okupuara palestineze” do të konsiderohet, në një kohë kur “Izraeli po intensifikon ofensivën, duke rrezikuar jetën e panumërt të civilëve”.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së zhvilloi tre sesione emergjente javën e kaluar pa një përfundim konkret, pasi Shtetet e Bashkuara bllokuan miratimin e një rezolute që kërkoi një armëpushim urgjent tri herë.

Shkëmbimi i zjarrit me raketa midis Izraelit dhe Hamasit filloi më 10 maj afër xhamisë Al-Aksa në Malin e Tempullit në Jerusalemin Lindor.

Në tetë ditët e fundit të konfliktit, të paktën 200 palestinezë, përfshirë 59 fëmijë dhe 35 gra, janë vrarë në sulmet e Izraelit në Rripin e Gazës.

Më shumë se 1.300 civilë u plagosën dhe një numër i madh i ndërtesave dhe objekteve të infrastrukturës u shkatërruan dhe u dëmtuan. Sulmet me raketa nga Rripi i Gazës vranë 10 izraelitë.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet