​Pesë gola, spektakël – United eliminon Liverpoolin në Kupën FA

Futbollistët e Manchester United kaluan në finalen e tetë të Kupës FA pasi mposhtën sonte skuadrën e Liverpoolit me rezultat 3:2 (1:1) në shtëpi.

Ishte një ndeshje e shkëlqyeshme, me shumë raste dhe gola, shumë më ndryshe nga ajo që pamë vetëm shtatë ditë më parë në “Anfield” në Premier Ligë.

Ishte një lojë shumë më e hapur dhe tërheqëse, me më shumë liri dhe më pak ngërçe, dhe e gjitha rezultoi në më shumë raste, përfundimisht gola.

Liverpool erdhi në United Square pa kapitenin e dëmtuar Jordan Henderson, ndërsa Sadio Mane u zhvendos në stol.

United e filloi ndeshjen pa De Hea dhe Bruno Fernandez, të cilët e filluan ndeshjen në stol.

Liverpool ishte i pari që kërcënoi, por në minutën e dytë, goditja e Winajldum u bllokua, dhe Mason Greenwood kërcënoi dy herë mysafirët, në minutën e 10-të dhe 14-të.

Dhe pastaj, erdhi goli i Liverpoolit. Në masë të madhe, Roberto Firmino punësoi Mohamed Salah, topi kaloi midis Shaw dhe Lindelof, egjiptiani vrapoi dhe pasoi në drejtimin e Dean Henderson – 0:1.

Jones u përpoq gjithashtu në minutën e 23-të, ashtu si Alexander-Arnold nga një goditje e lirë një minutë më vonë, por pa sukses.

United barazoi në minutën e 26-të, kur Marcus Rashford dërgoi një top të gjatë pas mbrojtjes së Liverpool dhe Mason Greenwood shënoi për 1:1.

Skuadra nga “Old Trafford” hapi shkëlqyeshëm pjesën e dytë. Në minutën e 48-të, kur Cavani filloi aksionin, Greenwood i dërgoi topin Marcus Rashford me kohë, i cili mposhti Alison në mënyrë rutinore – 2: 1.

Nuk duhej shumë që mysafirët të vinin në vete dhe të barazonin. Firmino ‘punësoi’ Salah, egjiptiani ishte përsëri preciz, duke shënuar nga dhjetë metra për të barazuar 2:2.

Liverpool kishte një periudhë të lojës pas golit të barazimit, në të cilën mund të shënonte serish, por prapë ishte United që arriti golin e tretë.

Cavani u rrëzua në 17 metra, Bruno Fernandes, i cili hyri në lojë pak më parë, bëri një pushim të shkëlqyeshëm, gjuajti pranë murit dhe United kaloi në epërsi 3:2 në minutën e 78-të.

Ishte goli i tij i 28-të që nga arritja në Mançester janarin e kaluar, duke shënuar më shumë se çdo lojtar në Premier Ligë.

Edinson Cavani mund të kishte zgjidhur gjithçka në minutën e 89-të pas harkimit të Brunos, por pa sukses.

Kategoritë
Sport