​SHBA vendos sanksione të reja ndaj Mianmar

TOPSHOT - Flames rise from a liquor store and shops near the Third Police Precinct on May 28, 2020 in Minneapolis, Minnesota, during a protest over the death of George Floyd, an unarmed black man, who died after a police officer kneeled on his neck for several minutes. - A police precinct in Minnesota went up in flames late on May 28 in a third day of demonstrations as the so-called Twin Cities of Minneapolis and St. Paul seethed over the shocking police killing of a handcuffed black man. The precinct, which police had abandoned, burned after a group of protesters pushed through barriers around the building, breaking windows and chanting slogans. A much larger crowd demonstrated as the building went up in flames. (Photo by Kerem Yucel / AFP) (Photo by KEREM YUCEL/AFP via Getty Images)

Shtetet e Bashkuara vendosën sot sanksione të reja ndaj Mianmar, që synojnë Këshillin Administrativ Shtetëror dhe 16 persona, duke përfshirë zyrtarë, njoftoi sot Ministria e Financave e SHBA-së.

Ky është i fundit në një seri veprimesh ndëshkuese për shkak të grusht-shtetit ushtarak në Mianmar, sipas Reuters.

Mianmar ka qenë në krizë që nga grusht-shteti i shkurtit, kur ushtria mori me forcë pushtetin nga qeveria e zgjedhur e udhëheqësit Aung San Suu Kyi, me protesta pothuajse të përditshme kundër juntës në të cilën qindra njerëz u vranë.

Kategoritë
BotaLajme