​Slloveni, masat e reja në kufi të vlefshme nga e premtja

Në dy javët e fundit në Slloveni është shtuar numri i pacientëve të infektuar dhe të shtruar në spitale si pasojë e COVID-19, kështu që qeveria po konsideron një mbyllje të re nga fillimi i prillit, u konfirmua sot në një konferencë për shtyp të qeverisë sllovene.

Në 24 orët e fundit në Slloveni, janë konfirmuar 1.164 raste të reja të infeksionit me koronavirus.

Ministri i Shëndetësisë Janez Poklukar tha se Sllovenia kishte “shkelur rëndë” në valën e tretë të epidemisë së koronavirusit, kryesisht për shkak të përhapjes “dukshëm më të madhe” të variantit britanik të virusit, kështu që numri i infeksioneve të konfirmuara është rritur me 25 raste në ditë në dy javët e fundit.

“Ekziston një rritje në numrin e pacientëve më të ri në njësitë e kujdesit intensiv dhe pjesa e versionit britanik të virusit midis atyre të infektuar po rritet”, paralajmëroi Poklukar.

Ai konfirmoi se në seancën e mbrëmshme, qeveria mori një vendim sipas të cilit do të jetë e mundur hyrja në vend nga e premtja vetëm me test negativ PCR, dhe jo me një provë të shpejtë, si deri më tani, me përjashtime shumë të rralla si njerëzit që punojnë në të gjithë vendin, me kusht që të kthehen brenda 10 orësh.

Një test negativ PCR do të jetë gjithashtu një kusht për karantinën, jo vetëm numrin e ditëve si më parë.

Poklukar tha se grupi ekspert i qeverisë për COVID-19, për shkak të përhapjes së virusit dhe forcimit të epidemisë, propozoi “mbylljen e pjesëve të jetës shoqërore”, duke shtuar se vendimi duhet të jetë “politik”.

Mediat raportojnë se epidemiologët i kanë propozuar qeverisë një izolim të ri dy-javor.

Për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike, qeveria i propozoi presidentit Borut Pahor të thërrasë një “samit politik” sa më shpejt të jetë e mundur, një takim të përbashkët të liderëve të të gjitha partive politike, qeverisë dhe epidemiologëve, në mënyrë që të diskutohet dhe pas kësaj të merret një vendim.

Kategoritë
BotaLajme