​Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

Papa Bouba Diop – legjenda e Senegalit dhe ish-mesfushori i Portsmouthit dhe Fulhamit ka vdekur në moshën 42 vjeçare.

Diop siguroi vendin në historinë e vendit të tij duke shënuar golin fitues kundër kampionit në fuqi Francës në ndeshjen e tyre të parë ndonjëherë në Kupën e Botës në vitin 2002. Senegali atëherë vazhdoi të shkojë në çerekfinale.

FIFA konfirmoi vdekjen e mesfushorit, duke thënë: “FIFA është me trishtim kur mësoi për vdekjen e legjendës së Senegalit Papa Bouba Diop. Dikur një hero i Kupës së Botës, gjithmonë një hero i Kupës së Botës.”

Ai gjithashtu gëzoi një karrierë të gjatë në Angli – ku ai ishte i njohur për shkak të shtatit të tij – pasi u bashkua me Fulhamin nga klubi francez Lens në vitin 2004.

Klubi londinez shkroi në Tëitter: “Ne jemi të shkatërruar për të dëgjuar raporte të lajmeve këtë mbrëmje se Papa Bouba Diop ka ndërruar jetë, në moshën 42 vjeçare. Pusho i qetë.”

Kategoritë
Sport