​Vetura elektrike që kushton 4500 dollarë

Numri i kopjeve të shitura të një makine elektrike të lirë kineze me një çmim prej 4,500 dollarësh, tejkaloi numrin e makinave Tesla të shitura në Kinë.

Kjo makinë shumë kompakte provoi të ishte një hit i vërtetë i vogël dhe solli një të ardhur të madhe për prodhuesin kinez të makinave, SAIC Motor. Hong Guang Mini EV me simbolin Wuling në Kinë, prodhohet në bashkëpunim me prodhuesin amerikan të makinave General Motors.

Sipas Autoblog, vetëm muajin e kaluar, numri i makinave të shitura u dyfishua në krahasim me numrin e makinave të shitura Tesla.

Edhe pse modeli më i popullarizuar është për 4500 dollarë, me një shtesë prej rreth 500 dollarë, ju mund të merrni një model që ka një sistem të integruar të kondicionimit të ajrit.

Sipas ekspertëve, megjithëse vetura me një ngarkesë tejkalon vetëm 160 km (por, e mjaftueshme për qytetin), cilësinë dhe madhësinë, një makinë e vogël elektrike e kompenson atë për nga çmimi dhe madhësia.

Për shkak të madhësisë së saj, makina mund të parkohet kudo dhe është praktike për qytete të mëdha dhe të mbingarkuara.

EV i vogël elektrik shiti 25.778 copë vetëm në janar, ndërsa Tesla, për krahasim, shiti 13.843 copë.

Megjithëse ka një ndryshim të madh në numrin e makinave të shitura, shitjet e makinave të nivelit të lartë janë në rritje në Kinë, ku Tesla vetëm dyfishoi shitjet vitin e kaluar.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme