2 mijë dollarë në ditë, mijëra ushtarë të huaj aplikuan për të luftuar kundër trupave ruse në Ukrainë

Sipas lajmeve të fundit, në ditën e 10-të të luftës Rusi-Ukrainë, erdhi një hap i shpejtë nga administrata e Kievit. Vendi, i cili planifikon të vazhdojë t’i rezistojë pushtimit rus, paraqitet dorëshlirë për ata që do të luftonin me të. Firma e rekrutimit Silent Professionals ofron një kontratë plus bonus prej 1000-2000 dollarë në ditë.

Sipas raportimeve të mediave britanike, mercenarëve të huaj u ofrohen 2000 dollarë në ditë për të luftuar kundër trupave ruse si pjesë e legjionit të ri të huaj.

Ndërsa pushtimi rus u intensifikua në Britani, Evropë dhe Shtetet e Bashkuara, filluan të shfaqen reklama në internet që bënin thirrje për ushtarë veteranë që t’i bashkoheshin luftës. Sipas The Times, firma e punësimit Silent Professionals ofron një kontratë plus bonuse midis 1,000-2,000 dollarë në ditë./gazetaere

Kategoritë
BotaLajme