89% efektive vaksina e re antiCOVID-19

Një vaksinë e re ndaj koronavirusit është treguar të jetë 89.3% efektive në provat në shkallë të gjerë në Mbretërinë e Bashkuar.

Goditja Novavax është e para që tregon në prova se është efektive kundër variantit të ri të virusit që gjendet në Mbretërinë e Bashkuar, tha redaktori mjekësor i BBC Fergus Walsh.

Kryeministri mirëpriti “lajmin e mirë” dhe tha se rregullatori i ilaçeve në Mbretërinë e Bashkuar tani do të vlerësojë vaksinën.

Mbretëria e Bashkuar ka siguruar 60 milionë doza të goditjes, të cilat do të prodhohen në Stockton-on-Tees në Anglinë veri-lindore.

Dozat pritet të dorëzohen në gjysmën e dytë të këtij viti, nëse miratohen për përdorim nga Agjencia Rregullative e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA), tha qeveria.

Britania e Madhe ka miratuar deri më tani tre vaksina të koronavirusit për përdorim urgjent – një nga Universiteti i Oksfordit dhe AstraZeneca, një tjetër nga Pfizer dhe BioNTech dhe një i tretë nga firma e barnave Moderna.

Goditja Novavax u tregua të jetë 89.3% efektive në parandalimin e Covid-19 në pjesëmarrësit në provën klinike Faza 3 në Mbretërinë e Bashkuar, e cila regjistroi më shumë se 15,000 njerëz të moshës midis 18-84, nga të cilët 27% ishin më të vjetër se 65, tha Novavax .

Kategoritë
BotaLajme