A mund të përjetoj Dodik fatin e Poroshenkos, të cilit i është hequr e gjithë pasuria

Vendimi i djeshëm i një gjykate në Kiev, i cili konfiskon të gjithë pasurinë e ish-presidentit ukrainas Petro Poroshenko, mund të tregojë mënyrën dhe efektin e duhur të sanksioneve ndaj politikanëve të korruptuar dhe zhvillimin e mundshëm të karrierës së Milorad Dodik.

Gjykata Themelore në Kiev dje konfiskoi të gjithë pronën e ish-presidentit ukrainas Petro Poroshenko dhe gjatë vendimit gjykatësi tha se bëhet fjalë për apartamente në Vinjica dhe Kiev, prona në Kozyn, parcela toke dhe aksione të Poroshenkos në kompani të shumta private.
Poroshenko, i cili është në arrati që nga java e kaluar, është akuzuar për tradhti, ndihmë të organizatave terroriste dhe financim të terrorizmit për gjoja organizimin e blerjes së qymyrit nga Ukraina nën kontrollin e forcave pro-ruse në Donbas. Veprat e tij kriminale janë përjetësuar si në gazetat e Panamasë ashtu edhe në Paradise.

Analistët mendojnë se vendimi i djeshëm është kulmi i sanksioneve dhe presioneve, të cilat në radhë të parë duan të detyrojnë sistemet gjyqësore të ndjekin penalisht korrupsionin sistemik.

Rasti i Poroshenkos të kujton sanksionimin amerikan të anëtarit të Presidencës së BeH, Milorad Dodik. Në shpjegimin e sanksioneve amerikane thuhet se Dodik është në listën e re të zezë për shkak të cenimit të stabilitetit, korrupsionit dhe rrezikimit të marrëveshjes së paqes.

Dodik minoi institucionet e BiH duke bërë thirrje për heqjen e pushteteve shtetërore dhe duke inicuar krijimin e institucioneve paralele në entitetin Republika Srpska (RS).Për më tepër, Dodik përdori pozicionin e tij zyrtar në BiH për të grumbulluar pasuri personale nëpërmjet korrupsionit, ryshfetit dhe formave të tjera të korrupsionit “Në mënyrë kumulative, këto veprime kërcënojnë stabilitetin, sovranitetin dhe integritetin territorial të BiH dhe minojnë Marrëveshjet e Paqes të Dejtonit, duke rrezikuar kështu jostabilitetin më të gjerë rajonal,” thuhej në deklaratë.

Me sanksionet e SHBA-së, topi iu kalua zyrtarëve tanë Prokurorisë së Bosnjë-Hercegovinës, e cila duhet të merret me përpunimin e korrupsionit në vendin tonë. Amerikanët në fakt u kanë dhënë detyra shtëpie prokurorëve dhe gjyqtarëve tanë./gazetaere

Kategoritë
BotaLajme