A mundet që Ukraina të anëtarësohet në NATO kur është nën kërcënimin rus?

Ndërsa Uashingtoni është padiskutim forca kryesore në aleancën Atlantike, një shtet anëtar si Hungaria, i cili ka lidhje jo miqësore me Ukrainën, mund të vërë veton e hyrjes në NATO transmeton Gazeta e Re.

Ukraina ka qenë e përfshirë në një konflikt ushtarak dhe politik me Moskën që nga viti 2014, kur protestat pro-perëndimore rrëzuan një qeveri të mbështetur nga Rusia.

Për Rusinë, kryeqyteti i Ukrainës Kiev ishte selia e saj e parë e qeverisjes në fund të shekullit të 9-të. Moska me sa duket nuk mund të pranojë që Kievi drejtohet nga një qeveri pro-perëndimore dhe, si rezultat, përkundrazi mbështet dhe armatos rebelët anti-perëndimorë në rajonin Donbass në Ukrainën lindore. Moska gjithashtu pushtoi gadishullin e Krimesë të Ukrainës në 2014.

Në vitin 2015, angazhimet ushtarake midis rebelëve pro-rusë dhe forcave të armatosura të shtetit qendror ukrainas përfunduan përmes një armëpushimi të ndërmjetësuar nga Gjermania dhe Franca. Pavarësisht nga armëpushimi, luftimet sporadike kanë vazhduar deri më tani. Kohët e fundit, me ndërtimin e tyre ushtarak përtej kufirit ukrainas, Rusia ka sinjalizuar se mund të nisë një operacion tjetër ushtarak kundër Ukrainës, duke çuar në politikëbërësit në Kiev për të shtyrë axhendën e tyre politike për t’u bashkuar me NATO.

Por a do të rrezikojë NATO të pranojë një anëtar të ri, veçanërisht një që është nën një kërcënim të drejtpërdrejtë rus?

Vetë pranimi i NATO-s rrezikon një luftë për Ukrainën, diçka që të gjitha palët mezi e duan, thonë ekspertët.

Artikulli 5, parimi i mbrojtjes kolektive të traktatit themelues të NATO-s, thotë se “një sulm i armatosur kundër një ose më shumë prej tyre në Evropë ose Amerikën e Veriut do të konsiderohet një sulm kundër të gjithëve”.

Artikulli gjithashtu thotë se “nëse ndodh një sulm i tillë i armatosur, secili prej tyre, në ushtrim të së drejtës së vetëmbrojtjes individuale ose kolektive të njohur nga neni 51 i Kartës së Kombeve të Bashkuara, do të ndihmojë Palën ose Palët”, duke rënduar anëtarët e aleancës me një detyrim për të mbrojtur aleatin e sulmuar “duke përfshirë përdorimin e forcës së armatosur, për të rivendosur dhe ruajtur sigurinë e zonës së Atlantikut të Veriut”.

Opsioni më i mirë i Ukrainës

Ukraina mendohet si një shtet i dobët në krahasim me makinerinë e madhe ushtarake të Rusisë, e konsideruar si ushtria e dytë më e fuqishme në botë. Por ajo e di shumë mirë që nuk mund të qëndrojë kundër Moskës pa mbështetjen e jashtme gjatë një lufte të mundshme. Vendi ka pasur ende pak kontroll mbi Ukrainën lindore, fortesa e rebelëve pro-rusë.

NATO, e cila u krijua fillimisht për të qëndruar kundër fuqisë në rritje të Bashkimit Sovjetik komunist, shteti paraardhës i Federatës Ruse, është opsioni më i mirë për Kiev kur bëhet fjalë për të mbrojtur veten kundër Moskës.

“NATO është mënyra e vetme për t’i dhënë fund luftës në Donbass. MAP i Ukrainës (Plani i Veprimit i Anëtarësimit në NATO) do të jetë një sinjal i vërtetë për Rusinë,” tha Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy, një politikan pro-perëndimor. Ai gjithashtu shprehu shpresën e tij për t’u ftuar të bashkohet me MAP këtë vit.

Përballë kundërshtimit të ashpër rus, i cili përshkroi synimin e Kievit për t’u bashkuar me aleancën perëndimore si një “temë luftarake”, amerikanët duket se janë të kujdesshëm në lidhje me perspektivat e anëtarësimit të Ukrainës në NATO.

“Ne jemi mbështetës të fortë të tyre, jemi të angazhuar me ta…por ky është një vendim që NATO do të marrë,” tha Jen Psaki, sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë, të martën.

Retorika e Psaki sugjeroi që anëtarësimi i Ukrainës në NATO është një përpjekje e gjatë për Uashingtonin. Ndërsa SH.B.A. ka vendosur kohët e fundit sanksione si ndaj Kinës dhe Rusisë, rivalët e saj tradicionalë politikë, ajo dëshiron të de-përshkallëzojë tensionet në Ukrainën lindore.

“Ne i bëjmë thirrje Rusisë të përmbahet nga veprimet shkallëzuese”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price të hënën. Me “një mesazh sigurie”, Uashingtoni gjithashtu shprehu një “mbështetje të palëkundur për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës përballë agresionit të vazhdueshëm të Rusisë”.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tashmë ka sinjalizuar se Ukraina mund të ndahet nëse hyn në NATO sepse Ukraina lindore pro-ruse nuk do të pranonte të ishte pjesë e aleancës perëndimore.

Zgjerimi i NATO-s

Rusia ka kohë që kundërshton çdo zgjerim të NATO-s – qoftë në Kaukazi, me vende si Gjeorgjia, qoftë në kufirin e saj të gjatë me shtetet evropiane. Ndërsa Suedia dhe Finlanda, dy shtetet fqinje evropiane me Rusinë, kanë qenë qartësisht shtete pro-perëndimore, ata kurrë nuk kanë guxuar të bashkohen me NATO, një pozicion që shmang thirrjen e ndonjë agresioni të mundshëm rus.

“Moska ka kërcënuar gjithashtu një përgjigje ushtarake nëse Suedia ose Finlanda vendosin të anëtarësohen në NATO; sipas sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, stërvitjet ruse kanë përfshirë sulme bërthamore të simuluara kundër Suedisë, ”shkroi Richard Sokolsky, një shok i moshuar jorezident në Programin e Carnegie për Rusinë dhe Euroazinë.

Kur Suedia dhe Finlanda miratojnë një pozicion politik jo-rreshtimi, hyrja e Ukrainës në NATO është diçka që rusët e shohin si një kërcënim të drejtpërdrejtë kundër sigurisë së tyre kombëtare dhe politikës së jashtme. Në të kaluarën, Ukraina ishte pjesë e të dy ish-Bashkimit Sovjetik dhe e Tsardom Rus.

“Ne do t’i përgjigjemi në mënyrë të përshtatshme hapave të tillë agresivë, të cilët paraqesin një kërcënim të drejtpërdrejtë për Rusinë,” tha Presidenti Vladimir Putin, gjatë një takimi të nivelit të lartë me diplomatët e lartë të vendit në mes të 2018.

“Kolegët tanë, të cilët po përpiqen të përkeqësojnë situatën, duke kërkuar të përfshijnë, ndër të tjera, Ukrainën dhe Gjeorgjinë në orbitën e aleancës, duhet të mendojnë për pasojat e mundshme të një politike të tillë të papërgjegjshme”, paralajmëroi Putini në atë kohë.

Çështje të tjera

Përtej kundërshtimit rus, ka probleme të tjera në lidhje me politikën e brendshme që qëndrojnë në rrugën e anëtarësimit të Ukrainës në NATO. Secili anëtar ka një fuqi të vetos sipas traktatit themelues. Si rezultat, çdo anëtar i dhënë me ankesa ndaj Ukrainës mund të parandalojë që vendi të bashkohet me aleancën.

Për një kohë të gjatë, Maqedonia nuk mund të bashkohej për shkak të kundërshtimit të Greqisë. Por pasi ndryshoi emrin e saj në Maqedonia e Veriut nën presionin e Grekëve, vendi më në fund ishte në gjendje të bashkohej me aleancën.

Përpos Rusisë, Ukraina ka gjithashtu probleme serioze politike me Hungarinë, një anëtare e NATO-s. Mund të kërkojë të marrë pak qetësi nga Kievi para çdo bisedimi.

Për administratën e Biden, mund të ketë edhe ndonjë hezitim për arsye personale.

Politika ukrainase luajti një rol të konsiderueshëm në diskutimin e brendshëm politik amerikan gjatë gjykimit të fajësimit të Presidentit Trump, ku djali i presidentit aktual, Hunter Biden, është implikuar për lidhjet e tij me udhëheqjen e lartë të Kievit./Gazeta e Re.

Kategoritë
BotaLajme