A mundet Turqia të thyejë monopolin e dronëve amerikanë në NATO?

Polonia bëhet vendi i parë i NATO-s për të blerë UAV turq, të cilët kanë provuar guximin e tyre në konflikte të ndryshme me intensitet të lartë.

Ndërsa Polonia është vendosur të bëhet anëtari i parë i NATO-s për të blerë dronë të armatosur turq, ekspertët rajonalë e shohin marrëveshjen si një hap të madh që sfidon monopolin amerikan mbi shitjen e automjeteve luftarake pa pilot (UAV) në një nivel global.

“Marrëveshja me Poloninë hap rrugën për më shumë vende të NATO-s që blejnë dronë turq në të ardhmen,” tha Merve Seren, një analist i mbrojtjes me bazë në Ankara.

Sipas Seren, kërkesa për dronët turq po rritet në industrinë globale të mbrojtjes sepse ato kanë ndryshuar me sukses ekuacionet e fushës së betejës dhe kanë neutralizuar objektivat e armikut në konflikte me intensitet të lartë si Siria, Libia dhe Nago-Karabak.

“Arsyeja kryesore për mbërritjen e Turqisë në tregun e UAV është përdorimi i dronëve turq në një mjedis të vërtetë lufte,” tha Seren, i cili është një Profesor Asistent në Universitetin e Ankara Yildirim Beyazit.

Ndërsa dronët amerikanë kanë provuar guximin e tyre në vende si Jemeni dhe Afganistani, Seren tha se Kina dhe Izraeli ende nuk do të bindin botën për efikasitetin e teknologjisë së tyre të dronëve në frontet e vështira të betejës.

“Kjo është arsyeja kryesore për hyrjen e Turqisë në tregun e UAV. Është përdorimi [i dronëve turq] në një mjedis të vërtetë lufte,” tha ajo.

“Ndërsa helikopteri ofron epërsi të kufizuar të ajrit, UAV-të sigurojnë epërsi të zgjatur të ajrit për 24 orë për ushtarët në tokë.”

Seren tha se konflikti në Idlib në vitin 2020 ishte pika e kthesës për dronët turq “sepse atje u përdor një sulm i plotë me dron”.

Qeveria turke kreu sulme të koordinuara kundër ushtrisë dhe milicive besnike të Bashar al Asadit. Sulmet ajrore u quajtën “sulme me hordhi”.

Lajm i mirë për Poloninë

Kontrata midis Ankarasë dhe Varshavës u nënshkrua të hënën gjatë një vizite nga Presidenti polak Andrzej Duda në Turqi.

Kur ministri polak i mbrojtjes Mariusz Blaszczak informoi publikun në lidhje me marrëveshjen të dielën, ai e përshkroi atë si “një lajm të mirë”.

“Unë dua të ndaj disa lajme të mira me audiencën time. #WojskoPolskie (ushtria polake) do të pajiset me pajisje moderne, me mjete ajrore pa pilot #Bayraktar TB2 të cilat kanë një forcë goditëse dhe e kanë provuar veten në luftërat në lindje të kontinentit tonë. Ato u përdorën edhe në Afrikë,” shkroi Ministria Polake e Mbrojtjes të shtunën, duke cituar Blaszczak.

Polonia do të blejë 24 UAV tip Bayraktar TB2 nga Turqia dhe tufa e parë e dronëve do të dorëzohet më 2022. Vendi ka blerë gjithashtu një paketë logjistike dhe trajnimi. Dronët do të jenë të armatosur me predha anti-tank.

Turqia është bërë prodhuesi i katërt më i madh i dronëve në botë pas SHBA, Izraelit dhe Kinës. Qeveria turke investoi energji dhe burime në inovacionin e dronëve pasi u ndje i lënë pas dore nga SHBA, të cilat jo vetëm që refuzuan të shesin dronë sulmues në Ankara më 2010 dhe 2012, por gjithashtu vonuan shpërndarjen e Patriot, një sistem raketash tokë-ajër, duke detyruar aleati i saj i NATO-s për të blerë sistemin e mbrojtjes raketore S-400 nga Rusia.

Bayraktar TB-2 hyri në inventarin e ushtrisë turke më 2014 dhe aktualisht përdoret nga disa vende duke përfshirë Ukrainën, Katarin dhe Azerbajxhanin. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha në mars se Arabia Saudite ishte gjithashtu e interesuar në blerjen e dronëve. Sidoqoftë, nuk është raportuar asnjë zhvillim i mëtejshëm.

Dronët e shkallës ushtarake të prodhuara nga kompania turke e teknologjisë së mbrojtjes Baykar u kanë dhënë forcave turke të sigurisë një avantazh, veçanërisht në operacionet ndërkufitare, antiterror. Në pesë vitet e fundit, Ankara vendosi dronët e saj në disa operacione ushtarake ndërkufitare: Mburoja e Eufratit, Dega e Ullirit dhe Mburoja e Pranverës. Qëllimi kryesor i ushtrisë turke ishte të çlironte kufirin e saj sirian nga entitetet terroriste me një numër minimal të forcave të saj në tokë.

Dronët turq gjithashtu kanë ndryshuar rrjedhën e luftës civile në Libi duke ndihmuar Qeverinë e Marrëveshjes Kombëtare të njohur nga OKB (GNA) dhe duke mposhtur kryekomandantin Khalifa Haftar në fusha të ndryshme beteje nëpër territoret thelbësore perëndimore dhe qendrore të vendit.

“Turqit na shpëtuan menjëherë,” tha Ministri i Brendshëm i GNA, Fathi Bushagha vitin e kaluar në lidhje me dronët turq që u dërguan në ndihmë të Tripolit.

Sipas Merve Seren, faktori kryesor prapa rritjes së shpejtë të dronëve turq në tregun global është çmimi dhe procesi i shitjes.

Dronët turq janë shumë më të lirë dhe transferimi i tyre shumë më i butë se dronët amerikanë. Programi i Shitjeve të Jashtme Ushtarake (FMS) të Uashingtonit e ka bërë transferimin e dronëve subjekt i procesit të rëndë të rishikimeve dhe ri-transferimit të sigurimeve dhe rishikimeve të Kongresit.

“Është e qartë që dronët po bëhen gjithnjë e më të dobishëm në botën moderne ku përdoren metodat e luftës hibride në vend të luftës së zakonshme konvencionale, si në Siri”, tha Seren.

Gjatë konfliktit të Nagar-Karabakut të vitit të kaluar, dronët turq arritën të zbulonin forcat armene, të cilët humbën të paktën 200 tanke, 90 automjete të blinduara dhe 182 copa artilerie.

Humbja e shpejtë dhe vendimtare e Armenisë në konfliktin e Nago-Karabakut bëri që Mbretëria e Bashkuar të azhurnojë dronët e saj luftarakë dhe të nisë një program të ri UAV.

Sipas ekspertit italian të mbrojtjes, Federico Borsari, Turqia ka zhvilluar një larmi të gjerë të dronëve dhe disa prej tyre i përkasin “klasës strategjike me kapacitet të lartë ngarkese”.

Këto dronë të veçantë, sipas Borsari, gjithashtu posedojnë “aftësi sulmi ajër në ajër dhe ajër në tokë, ndërveprim misioni me avionë luftarakë dhe sisteme kontrolli plotësisht autonome të fluturimit dhe ngritjes”.

Këto cilësi u japin forcave të armatosura turke “një nivel krejt të ri të ISTAR dhe aftësive goditëse që posedojnë aktualisht vetëm Izraeli (dhe SHBA)”, shtoi Borsari.

 

Kategoritë
BotaLajme