Abdixhiku: Zgjedhjet nuk do të shtyhen, LDK do të mbajë pesë ditë fushatë

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, tha se nuk kishte pajtueshmëri për shtyerjen e zgjedhjeve, raporton Ekonomia Online.

Abdixhiku tha se kjo është një ditë e mirë për demokracinë e vendit.

Ai shtoi se partia e tij do të ushtrojë vullnetarisht fushatë pesë ditore ose fare.

“Në situatën e tanishme unë fillimisht kam bërë një propozim për liderët e aprtive për shkuritmin e fushatës zgjedhore dhe siç jeni informuar kam marrë përgjigje vetëm nga zotri Krasniqi dhe nga zotri Haradinaj, nuk kam marrë përgjigje nga zotri Kurti”.

“LDK do të ushtroj vullnetarisht fushtatë pesë ditore ose hiç, për të ruajtur shëndetin e njerëzve. Nje skenar i tillë politik nuk bën të ekzekutohet pasi në pyetje është demokracia, s’ka të bëjë me vullnetin e zgjehdje, nuk kishte pajtueshmeri për shtyejren e zgjedhje. Kjo është një ditë e mirë për demokracinë. Ne duhet të kujdesemi për shëndetin e qytetarëve tanë por mbi të gjithë qeveria”.

Kategoritë
LajmeVendi