“Afganistani synon forcimin e marrëdhënieve me Turqinë”

Mesazhi i Afganistanit në Forumin e Diplomacisë në Antalya është se diplomacia duhet përdorur për bashkëpunim, tha kryediplomati i vendit Amir Khan Muttaqi

Ministri i Jashtëm në detyrë i Afganistanit sot u takua me kryediplomatin e Turqisë në margjinat e Forumit të Diplomacisë në Antalya, raporton Anadolu Agency (AA).

Duke folur për gazetarët pas takimit të tij dypalësh me ministrin e Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu, Amir Khan Muttaqi tha se vendi i tij dëshiron të përmirësojë dhe forcojë marrëdhëniet e tij me Ankaranë.

Muttaqi falënderoi Ankaranë për “mundësinë” për të marrë pjesë në forum, që po mbahet në provincën turistike jugore Antalya, si dhe për “ndihmën humanitare” që Turqia ia ka dhënë Afganistanit.

Turqia ka dërguar tre trena specialë me furnizime emergjente në Afganistan këtë vit.

Nën ombrellën e Autoritetit shtetëror për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), të paktën 11 organizata humanitare nga Turqia kontribuuan në dërgimin e ndihmave humanitare në Afganistan, i cili po përballet me një krizë ekstreme ushqimore dhe ka nevojë urgjente për ndihmë.

“Mesazhi ynë në këtë forum ishte që diplomacia të përdoret për bashkëpunim me njëri-tjetrin dhe jo për të testuar forcën e njëri-tjetrit”, theksoi Muttaqi.

Duke e përshkruar forumin si “shumë të suksesshëm”, zyrtari afgan tha se ai dha mesazhin se “diplomacia nuk duhet të jetë një domosdoshmëri e vendeve të dobëta”.

“Diplomacia duhet të përdoret edhe nga fuqitë e mëdha për bashkëpunim me njëra-tjetrën”, tha ai.

“Ne gjithashtu i dhamë mesazhin tonë botës, veçanërisht Shteteve të Bashkuara, se duhet t’i japim fund përdorimit të opsioneve të taktikave të presionit kundër Afganistanit dhe të mundësojmë të përdorim opsionet e bashkëpunimit midis njëri-tjetrit”, vuri në dukje ai.

Ai vazhdoi duke komentuar situatën aktuale në vendin e tij, duke thënë se “pas katër dekadash lufte, Afganistani aktualisht ka paqe shembullore, kemi qeveri qendrore dhe kërcënimi i DEASH-it është eliminuar”.

Ai tha gjithashtu se ka rreth “10 milionë nxënës që ndjekin arsimin fillor dhe të mesëm dhe 442 mijë meshkuj dhe femra që ndjekin arsimin e lartë”.

“Ne duam marrëdhënie pozitive me botën”, tha Muttaqi, duke nënvizuar synimin e Afganistanit gjithashtu për t’u bërë një “qendër ekonomike” për botën.

Talibanët rifituan pushtetin në gusht të vitit 2021 në vazhdën e tërheqjes së forcave të huaja dhe rënies së qeverisë së mbështetur nga SHBA-ja. Administrata e përkohshme, megjithatë, nuk ka fituar ende njohje ndërkombëtare.

Ndërsa financimi ndërkombëtar mbetet kryesisht i pezulluar, miliarda dollarë të aseteve të Afganistanit jashtë vendit, kryesisht në SHBA, janë gjithashtu të ngrira.

Sipas Zyrës së OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA), gjysma e popullsisë tani përballet me uri akute, mbi nëntë milionë njerëz janë zhvendosur dhe miliona fëmijë janë jashtë shkollës.

Kategoritë
BotaLajme