Aisha: tre javë në një varkë pa ujë dhe ushqim

Aisha, një adoleshente 17-vjeçare nga Bregu i Fildishtë, mbijetoi tre javë në det pa ushqim dhe ujë pasi një anije që mbante migrantë u mbyt.

Nga 59 pasagjerë, vetëm tre i mbijetuan përplasjes dhe mes tyre ishte edhe Aisha.

Eshtë tragjedia më e madhe e njohur me anijet që transportojnë migrantë në Ishujt Kanarie, shkruan BBC.

Aicha u largua nga qyteti i saj i lindjes në nëntor. Ajo shkoi në Mauritani, ku iu la një vend në një anije. Vetëm motra e saj e madhe dinte për planet e rrezikshme të udhëtimit.

Ajo u shpëtua nga një ekuipazh i Forcave Ajrore Spanjolle, pranë Ishujve Kanarie.

Kategoritë
BotaLajme