ANALİZA/ Rusia hesht, SHBA-ja mungon ndërsa Franca nxit përplasjet midis Azerbajxhanit dhe Armenisë

Nga frika e një lufte të gjithanshme midis dy vendeve në Kaukazin e Jugut, bashkësia ndërkombëtare po ndjek nga afër zhvillimet, si dhe thirrjet nga Grupi i Minskut, i cili deri më tani ka munguar, jofunksional dhe i njëanshëm në rolin e tij për zgjidhjen e krizës.

Rifillimi i luftimeve vdekjeprurëse midis Azerbajxhanit dhe Armenisë ka kthyer vëmendjen e bashkësisë ndërkombëtare në Grupin Minsk të Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE), i cili ka për detyrë zgjidhjen e krizës dhe mbi të cilin mbështetet bashkësia ndërkombëtare për të drejtuar të dy vendet drejt një rruge të paqes. Megjithatë, përderisa heshtja e Rusisë ka qenë shurdhuese dhe SH.B.A. ka munguar gjerësisht, Franca ka nxitur flakën e konfliktit përmes deklaratave të mbështetjes për Jerevanin dhe akuzave ndaj palëve të treta në vend që të sigurojë një zgjidhje.

Tridhjetë vjet negociata dhe përpjekje nga tre bashkëkryesuesit e Grupit Minsk – Franca, Rusia dhe SH.B.A. – për të bindur Armeninë të tërhiqet në mënyrë paqësore nga territoret e okupuara Azerbajxhanase nuk kanë çuar asnjë përparim pasi ekspertët e përshkruajnë diplomacinë e treshes si jofunksionale dhe të njëanshme.

“Sjellja e Presidentit francez (Emmanuel) Macron dhe Rusisë, në përgjithësi, ka befasuar shumë vëzhgues të konfliktit të Nagarag-Karabagut gjatë javës së kaluar. Sa i përket presidentit francez, ai duket se po vazhdon zemërimin e tij ndaj Presidentit (Rexhep Tajip) Erdogan dhe Turqisë, i cili filloi të dalë në sipërfaqe vitin e kaluar rreth tetorit, “Matthew Bryza, një ish-bashkë-kryetar i Grupit të Minskut dhe ish i dërguar i SHBA në Azerbajxhan, i tha Daily Sabah.

Bryza vuri në dukje se marrëdhëniet midis dy aleatëve të NATO-s u acaruan kur Macron e quajti aleancën transatlantike “të vdekur nga truri” pasi Presidenti i SHBA Donald Trump dukej se pranoi kërkesën e Erdoganit për të lëvizur trupat turke në Sirinë veriore në një operacion për të siguruar kufirin e saj nga terrorizmi.

“Që nga ajo kohë, Macron ka qenë shumë kritik ndaj Presidentit Erdoğan dhe Turqisë, qofshin ato në Siri, Libi apo Mesdheun Lindor dhe tani Azerbajxhan. Prirja e tij e plotë drejt Armenisë e bën shumë të vështirë, për të mos thënë të pamundurën, për Francën të mbetet një ndërmjetës i paanshëm si bashkëkryesues i Grupit të Minskut. Pra, Grupi i Minskut është në telashe të mëdha, ”tha Bryza.

Macron javën e kaluar shprehu mbështetje për Jerevanin në kryeqytetin e Letonisë Riga gjatë një vizite në shtetin e Bashkimit Evropian Balltik, duke thënë, “Unë i them Armenisë dhe Armenëve, Franca do të luajë rolin e saj.”

Duke folur për Daily Sabah, gazetarja Sevil Nuriyeva Ismayılov tha se ka një plan nga Franca për të tërhequr Turqinë në ngjarje përmes Kryeministrit Armen Nikoll Pashinian.

“Në një plan të tillë, Armenia do të pushtojë një territor të ri dhe kjo shkelje do të pritet me zemërim nga Turqia dhe do të çojë në përgjigjen e Turqisë, e cila do të kundërshtohej nga Rusia dhe do të rezultonte në një përplasje midis Moskës dhe Ankarasë pavarësisht konsensusit për Libinë dhe  Mesdheut Lindor ”, theksoi Ismayılov, duke e përshkruar këtë si strategjinë e Francës.

Ajo sugjeroi që Franca besonte se Turqia dhe Rusia do të përballeshin me njëra-tjetrën, megjithatë është përmbushur me deklaratat e Azerbajxhanit duke këmbëngulur për praninë e Ankarasë në tryezën e negociatave si një kusht kryesor. “Siç nënvizoi Ilham Aliyev të hënën, nuk ka asnjë mënyrë që Azerbajxhani të ulet me askënd pa Turqinë,” tha ajo.

Treshja të hënën vonë deklaroi se konflikti i përshkallëzuar midis Armenisë dhe Azerbajxhanit për Nagarabag-in e pushtuar përfaqësonte një “kërcënim të papranueshëm” për stabilitetin e rajonit.

Ministrat e jashtëm të tre vendeve në një deklaratë të përbashkët dënuan “në termat më të fortë përshkallëzimin e paparë dhe të rrezikshëm të dhunës”, duke shtuar se sulmet që pretendohet se synojnë qendrat civile “përbëjnë një kërcënim të papranueshëm për stabilitetin e rajonit”.

“Ministrat u bëjnë thirrje edhe një herë palëve në konflikt që të pranojnë një armëpushim të menjëhershëm dhe të pakushtëzuar,” tha deklarata.

Ndërkohë, SH.B.A. në të njëjtën ditë dënoi përshkallëzimin e tensioneve menjëherë dhe kërkoi ndaljen e luftimeve, duke përsëritur thirrjen e saj për të ndaluar të gjitha armiqësitë.

Sidoqoftë, deklaratat, thirrjet dhe apelet për paqe kanë mbetur të pamjaftueshme në mungesë të një zgjidhjeje të përhershme të konfliktit të dekadave.

Rajoni i Nago-Karabakut, i njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, është kontrolluar nga separatistët kryesisht krishterë armenë që kur shpërtheu konflikti gjatë shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik në 1991. Shpërthimi i fundit filloi në 27 shtator, kur forcat armene goditen shënjestrat civile dhe pozicionet ushtarake të Azerbajxhanit, duke çuar në viktima dhe duke e bërë paqen të duket se është një nocion i largët. Të dy vendet shpallën gjendje lufte dhe mobilizuan trupat e tyre.

Përveç që ka okupuar territore duke përfshirë Nago-Karabakun dhe shtatë rajone përreth tij, Armenia gjithashtu ka injoruar – për gati 30 vjet – rezolutat e KB-së që kërkojnë tërheqjen e forcave të armatosura armene nga territoret e okupuara.

Rusia miraton një qëndrim të ekuilibruar

Lidhur me rolin e Rusisë në konfliktin midis dy ish kombeve Sovjetike, Bryza deklaroi se Moska “në të vërtetë po sillet si një bashkë-kryetar; po tregohet e paanshëme; po bën thirrje që të dy palët të ndalojnë së shtënat dhe të vijnë në negociata pa asnjë parakusht “.

“Kjo është një surprizë për shumë armenë sepse ata presin një mbështetje të fortë nga Rusia dhe ata gjithmonë janë varur nga Rusia si një aleat kryesor për dy shekuj,” tha ai, duke shtuar se duke ditur se Moska është aleate e Armenisë si pjesë e bllokut te sigurisë se Rusisë, Organizata e Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO), Jerevani priste një mbështetje më të madhe.

Rusia ka një bazë ushtarake në Armeni, e konsideron atë si një partner strategjik në rajonin e Kaukazit Jugor dhe e furnizon atë me armë.

Bryza shpjegoi se megjithëse ky traktat e detyroi Rusinë të vinte në mbrojtje të Armenisë në kohë nevoje, ai është i detyrueshëm vetëm kur sulmohet territori armene, “që nuk është rasti tani pasi qe territori i Azerbajxhanit po luftohet”.

Ismayılov tha se është e nevojshme të lexohet këndvështrimi i Rusisë përmes marrëdhënies midis Pashinin dhe Presidentit rus Vladimir Putin.

“Pashiniani kishte qenë duke u përpjekur të pengonte ndikimin rus që nga dita kur ai mbërriti, i cili u prit me kundërshtime serioze nga Kremlini, duke shkaktuar komente përtej kritikave ndaj Pashinianit në mediat ruse,” shtjelloi Ismayılov.

Ismayılov nënvizoi se Rusia kundërshton rritjen e strukturave anti-ruse përreth saj, dhe për këtë arsye, përballë shkeljes së kufijve të Azerbajxhanit, Moska indirekt mbështet Bakun.

“Nga njëra anë, Rusia jep një mësim duke mos mbështetur hapur Pashinianin; nga ana tjetër, përpiqet të parandalojë një paqëndrueshmëri të pakontrolluar në rajon që mund t’i kushtojë Rusisë, “shtoi ajo.

Duke thënë se Rusia duke u sjellë në mënyrë të barabartë në konfliktin aktual po ushtron presion mbi Pashianin, Bryza theksoi se Kryeministri Armen është mishërimi i frikës së Putinit si “një person popullor që vjen në pushtet përmes një kryengritje paqësore dhe që rrëzon regjimin e vjetër dhe sistemin e vjetër politik dhe ekonomik, i cili dominohej shumë nga Moska. ”

“Frika e madhe e Putinit është se e njëjta gjë mund t’i ndodhë atij në Rusi,” nënvizoi ai.

Putini është përballur me protesta masive në vend gjatë verës kundër reformave kushtetuese që i japin liderit rus opsionin për të qëndruar në pushtet për 16 vjet të tjera ndërsa ai u përball me kritika të medha në arenën ndërkombëtare për helmimin e kritikut të Kremlinit Alexei Navalny me një një agjent nervor i ndaluar ndërkombëtarisht muajin e kaluar.

 SHBA mungon

Nga ana tjetër, SH.B.A., duket se mungon në këtë krizë të fundit.

“Roli i SHBA ka qenë mjaft i kufizuar deri më tani, thjesht duke u bërë thirrje të dy palëve që të ndalojnë luftimet dhe të kthehen në negociata”, tha Bryza, duke theksuar se vendi ka munguar kryesisht diplomatikisht nga Kaukazi i Jugut që nga administrata e George W. Bush. “Administrata (Donald) Trump, për fat të keq, po vazhdon atë. Në fund të ditës, SHBA-të janë të nevojshme në nivelin më të lartë politik për të qenë aktive ose të paktën të duken të interesuara në atë që Grupi i Minskut po bën që grupi të marrë rolin që supozohet të luajë “, theksoi ai.

Asnjë zgjidhje për fillimin e fundit të luftimeve dhe problemin e gjatë te dekadave që qëndron prapa saj nuk po shihet ndërsa Armenia vazhdon retorikën e saj provokuese të luftës dhe Azerbajxhani zotohet të vazhdojë derisa i gjithë territori i Azerbajxhanit të merret përsëri.

Në një intervistë të transmetuar me Al Jazeera të Shtunën e kaluar, Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev kritikoi Grupin e Minskut, duke thënë se një arsye prapa luftimeve aktuale është se “ndërmjetësit nuk insistojnë ose bëjnë presion për të filluar zbatimin e rezolutave të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. ”

“Ne nuk kemi kohë të presim edhe 30 vjet. Konflikti duhet të zgjidhet tani, ”tha Aliyev.

Bryza tha se roli i Rusisë mund të jetë thelbësor në ditët e ardhshme të konfliktit. “Unë nuk pres që Rusia të ndërhyjë në luftime. Unë mendoj se do të vijë një kohë kur Azerbajxhani të ketë rikuperuar mjaft territorin e vet në Nago-Karabak dhe shtatë rajone përreth që do të ishte e mjaftueshme politikisht për të kënaqur Baku dhe do të jetë koha të kthehemi në tryezën e bisedimeve për të kuptuar se çfarë do te jete statusi përfundimtar ligjor i Nago-Karabakut do të jetë, “tha ai.

Bryza nënvizoi se kur të jetë pjekur koha për negociata, Rusia mund të luajë një rol të rëndësishëm ndërsa Turqia mund të inkurajojë Bakun “që të jetë i kënaqur me fitimet e tyre deri në atë moment dhe të kthehet përsëri në negociata për të ardhmen e Nago-Karabakut dhe për tërheqjen e plote e të gjitha trupave armene ”.


Vërejtje: Qëndrimet e autorëve nga kjo rubrikë, nuk domethënë që përfaqësojnë në mënyrë automatike edhe qëndrimet e redaksisë. Megjithatë, njohja e këtyre qëndrimeve është në interes të lexuesve, prandaj edhe publikimi i tyre. Për rrjedhojë autorët mbajnë përgjegjësi të plotë për sa u përket qëndrimeve rreth çështjeve të shtjelluara në fjalë.

Kategoritë
OPINIONEOpinione - Ballina