Aplikacionet që gjurmojnë përhapjen e koronavirusit janë të rrezikshme për këtë arsye

Përhapja e koronavirusit ka lehtësuar në masë të madhe pushtimin e intimitetit njerëzor, me ndihmën e të ashtuquajturave aplikacione të monitorimit pandemik, të cilat janë krijuar për të ndjekur në të vërtetë çdo hap të një personi, shkruan ZDNet.

Studiuesit në Lookout kanë zbuluar një aplikacion Android të quajtur “corona live 1.1”, i cili pretendon të jetë një aplikacion i vërtetë “corona live” dhe përdor “gjurmuesin” e koronavirusit “Johns Hopkins” – një burim i vërtetë dhe legjitim për monitorimin e niveleve të infeksionit. vdekjet dhe nivelet e rikuperimit në të gjithë botën.

Ndërsa njerëzit që përdorin aplikacionin menduan se ishin në procesin e një pandemie, aplikacioni me qëllim të keq i gjurmoi në të vërtetë: marrja, hyrja në foto, video, vendndodhje dhe kamera në pajisje. Qasja në kamera do të lejonte sulmuesit të kapnin dhe regjistronin video dhe audio, tha kompania e sigurisë kibernetike Lookout, transmeton KosovaPress.

“Kjo fushatë e fshehtë e mbikëqyrjes tregon vetëm se në raste krizash, nevoja jonë e lindur për informacion mund të përdoret kundër nesh për qëllime dashakeqe,” tha Lookout në një postim në blog.

Kjo kompani ka paralajmëruar përdoruesit të mos shkarkojnë aplikime të palëve të treta për shkak të problemeve të mundshme të sigurisë.

Ky nuk është rasti i parë në praktikë i një aplikacioni që përdor ankthin e koronavirusit për të spiunuar njerëzit masivisht.

ZD Net raportoi se aplikacioni zyrtar i monitorimit të koronavirusit të qeverisë iraniane ka ngritur shqetësime për shkelje të mundshme të intimitetit – pasi përdoruesit e akuzuan atë për mbledhjen e numrave të telefonit në kohë reale dhe të dhënat e vendndodhjes.

Pandemia gjithashtu hapi derën për mbikëqyrje më të lehtë nga njerëzit. Qeveria izraelite monitoron qytetarë t që përdorin informacionin për vendndodhjen e telefonit për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, dhe qeveria amerikane po shqyrton një qasje të ngjashme.

Studiuesit që gjetën një aplikim të rremë për monitorimin e koronavirusit e lidhën atë me Spy Max, një mjet i lirë për mbikëqyrje komerciale që njerëzit mund të blejnë në internet. Mjeti zbatohet në aplikacione dhe më pas mund të aktivizojë nga distanca kamerat dhe mikrofonat, si dhe të lexojë thirrjet, mesazhet me tekst dhe vendndodhjet.

“Ne e vlerësojmë punën e Lookout si një anëtar i Shoqatës së Mbrojtjes së Aplikacioneve. Këto aplikacione nuk janë të disponueshme në Google Play Store”, tha një zëdhënës i Google në një deklaratë.

Kategoritë
Të ndryshmeTeknologji