Arkeologët zbulojnë qytetin egjiptian 3,000 vjeçar, të lënë “sikur të ishte dje”

Një grup arkeologësh kanë gjetur qytetin më të madh antik të zbuluar ndonjëherë në Egjipt, që daton 3,000 vjet më parë transmeton Gazeta e Re.

Qyteti, i quajtur “Ngritja e Atenit”, u zbulua nën rërë në bregun perëndimor të Luxor, tha në një deklaratë arkeologu kryesor Zahi Hawass.

Sipas deklaratës, ajo daton në mbretërimin e mbretit Amenhotep III, i cili drejtoi Egjiptin midis 1391 dhe 1353 p.e.s..

“Ishte vendbanimi më i madh administrativ dhe industrial në epokën e perandorisë Egjiptiane,” tha Hawass.

Arkeologët gjetën “rrugët e qytetit të rrethuara nga shtëpi”, me mure të paprekura deri në 10 metra të larta dhe “dhoma të mbushura me mjete të jetës së përditshme…të lënë nga banorët e lashtë si të ishte dje”, të tilla si unaza, enë qeramike me ngjyra, hedhja e kallëpeve për të bërë amuleta, tenxhere që përdoren për të mbajtur mish dhe mjete për tjerrje, endje dhe prodhim metali dhe qelqi.

Ekipi gjeti gjithashtu një furrë buke të madhe, “të kompletuar me furra dhe qeramikë magazinimi”, madhësia e së cilës sugjeron se ishte përdorur për të furnizuar një “numër shumë të madh të punëtorëve dhe punonjësve”.
Zbulimet e tjera përfshijnë skeletin e një personi të varrosur me krahët e shtrirë anash dhe litarin të mbështjellë rreth gjunjëve.
“Vendndodhja dhe pozicioni i këtij skeleti janë mjaft të çuditshëm dhe më shumë hetime janë në proces,” sipas deklaratës, e cila e përshkruan atë si një “varrim të jashtëzakonshëm”.

“Zbulimi i këtij qyteti të humbur është zbulimi i dytë më i rëndësishëm arkeologjik që nga varri i Tutankhamun”, tha në deklaratë Betsy Bryan, Profesore e Egjiptologjisë në Universitetin Johns Hopkins.

Ekipi gjeti një mbishkrim që daton që nga viti 1337 p.e.s., i cili konfirmon se qyteti ishte aktiv gjatë mbretërimit të djalit të Amenhotep III, Akhenaten.

Historianët besojnë se një vit pasi u bë poçi qyteti u braktis dhe kryeqyteti u zhvendos në Amarna, 250 milje në veri, por arsyet për ta bërë këtë mbeten të panjohura, sipas deklaratës.

“Zbulimi i Qytetit të Humbur jo vetëm që do të na japë një vështrim të rrallë në jetën e Egjiptianëve të Lashtë në kohën kur Perandoria ishte në më të pasurin e tij, por do të na ndihmojë të hedhim dritë mbi një nga misterët më të mëdhenj të historisë: pse Akhenaten dhe Nefertiti vendosën të transferoheshin në Amarna?, shtoi Bryan.

Gërmimi, i cili filloi në shtator të vitit 2020, ka zbuluar pjesën më të madhe të pjesës jugore të qytetit. Sidoqoftë, rajoni verior është ende për t’u zbuluar.

Një varrezë e madhe dhe monumente varri, të ngjashme me ato në Luginën e Mbretërve, gjithashtu u zbuluan, por nuk janë eksploruar ende.

“Vetëm gërmimet e mëtejshme të zonës do të zbulojnë atë që ka ndodhur me të vërtetë 3500 vjet më parë”,  tha deklarata./Gazeta e Re.

 

Kategoritë
KurioziteteTë ndryshme