Arktiku: Një fushë e re beteje për rivalitetin SHBA-Rusi

Ndërsa shkrirjet e akullit shkrihen në rajonin e Arktikut, fuqitë botërore garojnë për të shfrytëzuar depozitat më të mëdha në botë të naftës, gazit dhe mineraleve.

Ngrohja globale e ka bërë Arktikun më të arritshëm dhe më pak armiqësor pasi rritja e temperaturave lejon njerëzit të hyjnë në rajon pa shumë rrezik.

Në vitet e fundit, zona është kthyer shpejt në një pikë ndezje gjeopolitike midis fuqive të mëdha që janë pjesë e Këshillit të Arktikut.

Zyrtarët nga vendet anëtare – SHBA, Rusia, Kanada, Norvegjia, Danimarka, Suedia, Finlanda dhe Islanda – do të mblidhen të mërkurën në kryeqytetin Islandez Reykjavik për një samit dy-ditor.

Zyrtarët do të synojnë të krijojnë rregullore dhe të forcojnë bashkëpunimin midis vendeve anëtare, pasi industritë globale janë të etura për të shfrytëzuar naftën, gazin, mineralet dhe burimet natyrore të pashfrytëzuara të Arktikut.

Prandaj, Këshilli do të lëshojë një deklaratë përfundimtare të miratuar nga tetë shtete anëtare, si dhe një plan të përbashkët strategjik për 10 vitet e ardhshme.

“Hapja e oqeanit, nëse dëshironi, nuk është një gjë e mirë e pakualifikuar. Ajo gjithashtu përfaqëson një rrezik të jashtëzakonshëm,” tha departamenti i lartë i Shtetit i SHBA Marcia Bernicat.

Ajo tha se studimet e fundit tregojnë se Arktiku po ngroh “jo me dyfishin e ritmit, por tre herë më të lartë se pjesa tjetër e botës”.

“Vizioni ynë… është shumë i një bashkëpunimi,” tha i Dërguari i Arktikut i Departamentit të Shtetit të SHBA Jim de Hart përpara takimit dyvjeçar të tetë kombeve të Këshillit Arktik. “Ka të bëjë me veprimin mbi ndryshimin e klimës. Ka të bëjë me shkencën e mirë… dhe mbajtjen e rajonit paqësor ”tha i dërguari amerikan.

Në Moskë, zyrtari i lartë i Këshillit të Arktikut Nikolai Korchunov gjithashtu goditi një ton pajtues, duke thënë në një konferencë javën e kaluar se Moska dhe Uashingtoni do të kenë një dialog “shumë konstruktiv” në Këshillin e Arktikut.

Administrata e Bajdenit dëshiron të përdorë çështjet e klimës për të shqyrtuar mundësitë e bashkëpunimit me Moskën, e cila do të mbajë presidencën e rradhës të Këshillit të Arktikut për dy vitet e ardhshme.

Megjithatë ka shqetësime. Politikat e jashtme konkurruese të SHBA dhe Rusisë mund të pengojnë bisedimet midis Sekretarit të Shtetit të SHBA Antony Blinken dhe homologut të tij rus, Sergey Lavrov. Të dy Blinken dhe Lavrov do të takohen në samit.

Që kur Joe Biden u betua si presidenti i 46-të i SHBA në janar, Uashingtoni dhe Moska janë përplasur për një sërë çështjesh: ndërhyrja ruse në zgjedhjet presidenciale të SHBA; Ndërhyrja e Moskës në Ukrainë dhe burgosja e saj për figurën e opozitës Alexei Navalny dhe mbështetja e SHBA për aktivistët anti-Kremlin në Rusi dhe Bjellorusi.

Konkurrencë e ashpër

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov paralajmëroi të hënën vendet perëndimore kundër ngritjes së pretendimeve në Arktik, duke thënë se Rusia është “përgjegjëse për të siguruar që bregu ynë Arktik është i sigurt”.

“Ka qenë absolutisht e qartë për të gjithë për një kohë të gjatë se ky është territori ynë, kjo është toka jonë,” tha Lavrov në një konferencë shtypi në Moskë.

Ndërsa vëllimi i akullit të Arktikut zvogëlohet vit pas viti, interesi global për burimet natyrore të rajonit, rrugët e tij të lundrimit dhe pozicioni i tij strategjik është rritur midis anëtarëve të Këshillit të Arktikut si dhe Kinës.

Presidenti Vladimir Putin vitet e fundit e ka bërë rajonin Arktik të Rusisë një përparësi strategjike dhe urdhëroi investime në infrastrukturën ushtarake dhe nxjerrjen e mineraleve, duke përkeqësuar tensionet me anëtarët e Këshillit të Arktikut.

Rusia shpreson të përdorë kanalin e transportit Rrugën e Detit Verior për të eksportuar naftë dhe gaz në tregjet jashtë shtetit.

Prandaj, Moska ka investuar shumë për të zhvilluar rrugën, e cila lejon anijet të shkurtojnë udhëtimin për në portet aziatike me 15 ditë, krahasuar me përdorimin e rrugës tradicionale të Kanalit Suez.

Në gusht 2017, anija e parë udhëtoi përgjatë Rrugës së Detit të Veriut pa përdorimin e akullit.

Moska gjithashtu ka rritur praninë e saj ushtarake në rajon, duke rihapur dhe modernizuar disa baza dhe fusha ajrore të braktisura që nga fundi i epokës Sovjetike dhe duke vendosur sistemet e mbrojtjes ajrore S-400.

Shtetet e Bashkuara, nga ana e tyre, janë shtyrë prapa kundër asaj që ata e konsiderojnë “agresivitetin” rus dhe kinez në rajon.

Më 2018, Flota Amerikane vendosi një aeroplanmbajtës në Detin Norvegjez për herë të parë që nga vitet 1980. Dhe në shkurt, Uashingtoni dërgoi bombardues strategjikë për t’u stërvitur në Norvegji për të forcuar praninë e tij ushtarake në rajon.

Nuk është vetëm Rusia. Shtetet e Bashkuara po mbajnë nën vëzhgim ambiciet afatgjata të Kinës dhe miliarda dollarë investime në Arktik. Edhe pse nuk është një anëtar i Këshillit të Arktikut, Pekini e deklaroi veten një komb “afër Arktikut” më 2018 dhe tha se dëshironte të merrte pjesë në qeverisjen e tij.

Investitorët kinezë janë përpjekur pa sukses për të hapur miniera në Kanada dhe Grenlandë, për të cilat Shërbimi Gjeologjik i SHBA thotë se ka depozitat më të mëdha në botë të mineraleve të rralla të tokës.

“Ne nuk jemi duke thënë jo për të gjitha aktivitetet kineze ose për investimet kineze, por ne jemi duke këmbëngulur në respektimin e rregullave ndërkombëtare dhe respektimin e standardeve të larta,” tha i dërguari i SHBA James de Hart. Disa aktivitete kineze, shtoi i dërguari, janë “shqetësuese” për Shtetet e Bashkuara. /Gazeta e Re.

 

 

Kategoritë
BotaLajme