Arteta mund të bëjë gati 80 milionë funte nga shitjet për t’i shpenzuar në nënshkrime të mëdha

Menaxheri i Arsenalit, Mikel Arteta duhet të shesë lojtarë përpara se të mund të nënshkruajë me dikë në janar – por mund të ketë gati 80 milionë funte për të gjeneruar nga shitjet në Emirates Stadium këtë verë.

Topçinjtë kanë një numër objektivash për një skuadër që u rinovua gjatë verës, me drejtorin Josh Kroenke që pranoi në një intervistë me Sky Sports disa javë më parë se klubi nuk adresoi çdo nevojë. Arteta ka konfirmuar gjithashtu se të ardhurat varen kryesisht nga daljet, shkruan FFT.

“Jemi në diskutim”, tha trajneri bask. “Ne kemi bisedime çdo javë për këtë, si mund ta përmirësojmë ekipin dhe çfarë gjërash mund të ndodhin në afatin kalimtar të janarit që mund të ndikojnë në skuadrën tonë.

“Siç e dini, ne kemi disa lojtarë me pak pasiguri në verë, kështu që ne duhet të planifikojmë se çfarë do të ndodhë tani dhe çfarë do të ndodhë në verë”.

Lojtarët me pasiguri që Arteta ka të ngjarë t’u referohet janë Eddie Nketiah dhe Alexandre Lacazette, dy sulmues që janë lidhur me largime nga Emirates Stadium. Të dyja janë në fund të kontratave që skadojnë në vitin 2022 dhe nuk ka gjasa që të mblidhen më shumë se 5 milionë funte nga shitja e këtyre dyve në janar.

Sidoqoftë, diku tjetër në skuadrën e Arsenalit, Arteta do të shpresonte të mblidhte 40 milionë funte në verë duke shitur Bernd Leno dhe Nicolas Pepe – një humbje e veçantë për atë që u shpenzua për dyshen, veçanërisht Pepe prej 72 milionë funtesh, i cili mbërriti si një nënshkrim rekord. Lucas Torreira i huazuar thuhet se ka një blerje prej 15 milionë £ që Fiorentina është e gatshme të paguajë, ndërsa Matteo Guendouzi në Marsejë është 8 milionë funte.

Të përjashtuarit dhe lojtarët e tjerë të huazuar Hector Bellerin, Reiss Nelson, Calum Chambers dhe Pablo Mari mund të pritet të sjellin 15 milionë funte. Me lojtarë si Omari Hutchinson, Charlie Patino, Salah-Eddine Oulad M’hand, Omar Rekik dhe Marcelo Flores që impresionojnë në akademi, mund të ketë mundësi për t’u promovuar në skuadër për të parandaluar shpenzimin e shumë parave gjatë verës.

Me gati 80 milionë funte nga të gjithë ata lojtarë që mund të sjellin këtë verë, Arsenali mund të joshet të shpenzojë këtë janar nëse mund të justifikojë ngritjen e kapitalit më vonë. Topçinjtë shpenzuan mbi 120 milionë funte në afatin kalimtar të fundit.

Kategoritë
LajmeSport