Atletet e rralla Nike do të dalin në shitje për 1.2 milion dollarë

Në të njëjtën ditë kur Olimpiada hapet këtë muaj, Sotheby’s do të nxjerrë në shitje këpucë vrapimi të bëra nga bashkë-themeluesi i Nike për Olimpianin e viteve 1960 Harry Jerome që mund të arrijnë 1 milion dollarë.

Këpucët u bënë fillimisht për sprinterin dhe olimpistin kanadez, Harry Jerome.

“Këto atlete të rralla të pistave të bëra në vitet 1960 dhe modifikuar në fillim të viteve 70 përfaqësojnë një kapitull të rëndësishëm të origjinës së markës Nike”, njoftoi Sothebys.

Sotheby’s në New York do të vendosë këpucët e bardha në shitje në internet nga data 23 korrik deri më 2 gusht.

Shtëpia e ankandit vlerëson se ata mund të shkojnë midis 800,000 dhe 1,2 milion dollarë.

Shitja vjen ndërsa tregu për këpucë të rralla sportive është duke u rritur.

Në prill, një palë Nike Air Yeezy 1 të veshura nga reperi Kanye West u shitën për 1.8 milion dollarë, duke trefishuar  rekordin e mëparshëm për atlete.

Këpucët mundën rekordin e mbajtur nga një palë Nike Air Jordan 1s të cilat u shitën për 615,000 dollarë në gusht 2020 në një ankand të Christie’s.

Shtëpia e ankandit po shet gjithashtu një palë atlete Converse Fastbreak që legjenda e basketbollit Michael Jordan veshi gjatë provave olimpike të vitit 1984.

Ata pritet të arrijnë deri në 100,000 dollarë.

Kategoritë
BotaLajme