Australiani i cili u rrëmbye nga talibanët por pasi që u lirua e pranoi Islamin

Timothy Weeks tani mbështet dialogun me grupin militant si një mënyrë për t’i dhënë fund konfliktit disa vjeçar në Afganistan.

“Ju lutem më thirrni Jibra’il”, tha Timothy Weeks kur TRT World së fundmi iu afrua për një intervistë mbi Signal, aplikacioni i koduar i mesazheve që të gjithë po kalojnë këto ditë.

Weeks, një mësues 52-vjeçar i gjuhës angleze, është një ish-talebanë peng që kaloi tre vjet e gjysmë në robëri – shumicën e asaj kohe prangosur në një dhomë të vogël pa dritare.

Emri i tij zyrtar mysliman, Omar Jibra’il, është pasqyrim i besimit të tij se një kryeengjëll po e vështronte gjatë burgosjes së tij.

Ai, së bashku me një mësues tjetër amerikan, Kevin King, u la i lirë në fund të vitit 2019 në këmbim të tre komandantëve talibanë që ishin në ruajtjen e forcave afgane. Kjo ndërrim i të burgosurve çoi në bisedimet e para për herë të parë të paqes midis administratës së Kabulit dhe grupit militant.

Më shumë se 150,000 njerëz, shumë prej të cilëve civilë, janë vrarë në konfliktin, i cili filloi pas pushtimit të SHBA në Afganistan pothuajse 20 vjet më parë, sipas KB.

Ndërsa bisedimet e paqes zvarriten në Doha, Talibanët vazhdojnë të bëjnë sulme shkatërruese, përfshirë bombardime vetëvrasëse, kundër forcave të qeverisë Afgane.

Mes kësaj masakre, Javët është ndër ata që kanë parë anën e shëmtuar të Talibanëve. Ai gjithashtu ka qenë dëshmitar i asaj që ai e quan këmbëngulje dhe besim të palëkundur të luftëtarëve të saj.

Historia e tij është për një burrë të krishterë të devotshëm që donte, si mësues, të bënte mirë për njerëzit e rrahur. Në vend të kësaj, ai u tërhoq zvarrë me një AK-47 në shpinë. Dhe tani ai shikon tërë përvojën siç dëshiron Allahu.

33.3.3

Javët thanë se ai kishte një fëmijëri të lumtur duke u rritur në fshatin australian të Wagga Wagga, i njohur për prodhimin e sportistëve përfshirë Shane Warne, i cili mahniti botën e kriketit me topin e tij.

“Të gjitha janë dele dhe grurë … peisazh i gjerë dhe i gjerë”, thotë ai për rajonin ..

Kujtimi i tij më i hershëm i Afganistanit shkon në shtëpinë e tij familjare, ku ai kaloi ditë të panumërta duke luajtur përgjatë një lumi me dy vëllezërit e motrat e tij më të vegjël.

“Nëna e babait tim kishte një qilim persian në mur. Ajo përshkruante një skenë në një vend të Lindjes së Mesme. Mund të jetë nga Irani ose Afganistani ”, tha ai.

Fotografitë e qëndisura tregonin një oborr mbretëror me mbretër dhe princa të grumbulluar së bashku me harqet e tyre dhe qentë e gjuetisë. “Ajo më tregonte histori duke përdorur këta personazhe. Kështu që ishte për mua si një libër me figura ”.

Një udhëtar i zjarrtë, Weeks kaloi 20 vjet si mësues i gjuhës angleze në Tajlandë, Palestinë dhe Timor Leste pasi përfundoi diplomën e tij pasuniversitare në arsim nga Universiteti i Kembrixhit, MB.

Pasi hasi në një shpallje për një vend pune në Universitetin Amerikan të Afganistanit, ai aplikoi dhe u pranua.

Duke fluturuar nga Dubai në Kabul në vitin 2016, ai mund të shihte malet imponuese që ngriheshin në horizont dhe peisazhin djerrë përreth.

Weeks u caktua detyra e hartimit të një kursi gjuhe për oficerët e policisë afgane. Por ai kurrë nuk arriti kaq larg. Vetëm disa javë pas mbërritjes së tij ai dhe Kevin u rrëmbyen jashtë portës së universitetit nga një bandë me katër vetë.

“Më morën saktësisht 33 ditë 3 orë e 3 minuta pas mbërritjes sime – diçka e tillë,” tha ai duke qeshur.

Në male dhe më gjerë

Natën e 9 gushtit 2016, autobusi i Weeks dhe Kevin nuk kishte dalë fare nga porta e universitetit kur erdhi në një ndalesë të tmerrshme.

Javët u nokautuan pasi koka e tij goditi vendin para tij. Kur u kthye në vetëdije pak më vonë, ai pa një burrë në lodhje ushtarake, të lidhur me atë që më vonë e kuptoi se ishte një jelek vetëvrasës.

Të dy akademikët ishin grumbulluar në një makinë e cila kalonte me shpejtësi nëpër Kabul. “Ne u ndalëm në mes të askundit. Ishte e shkretë dhe shkëmbore dhe unë mendova se do të më ekzekutonin kështu që unë refuzova të dilja jashtë, ”tha Weeks.

Gjatë tetë orëve të ardhshme, rrëmbyesit, së bashku me dy pengjet, ecën mbi terrenin shkëmbor. Javët thanë se ai ishte me fat që kishte veshur çizme. “Kevin, i cili është më i vjetër se unë dhe pak mbipeshë, kishte vërtet vështirësi në këmbë”.

Ata u futën në një makinë tjetër dhe u drejtuan për në një vend të shkretë. Pas disa ditësh, banda u dorëzoi pengjeve Talibanëve.

Javët thanë se pas lirimit të tij zyrtarët e CIA-s i thanë atij gjatë një konferencë në Uashington se tre nga katër rrëmbyesit fillestarë ishin arrestuar. Një u vra. Ai nuk e di se sa talibanët i paguanin bandës por ka pasur raste të shumta kur kriminelët kanë rrëmbyer të huaj në Afganistan për shpërblim.

Gjatë 3.5 viteve të ardhshme, Javët dhe Kevin u zhvendosën në vende të ndryshme 33 herë. Ai nuk ka asnjë mënyrë për ta konfirmuar atë, por ai mendon se ata ishin mbajtur në qytete ose fshatra të ndryshëm në të dy anët e kufirit, duke përfshirë rajonin fisnor Waziristan të Pakistanit.

“Një nga vendet ku na çuan më kujtoi Zvicrën me malet dhe fshatrat e saj të vegjël, rrugët me dredha-dredha dhe reshjet e pabesueshme të borës. Më vonë pashë fotografitë dhe ato duken si Waziristan, ”tha ai.

Momentet më stresuese ishin gjatë nxitimeve të zhvendosjes së nxituar. Kjo ishte gjithashtu kur militantët talibanë mundnin më shumë Javët. “Disa herë ne ishim me kamionë Toyota për 20 orë nën një grumbull batanije, duke u mbështjellë nëpër prapa.”

Shpërthimet e dhunshme të Talibanëve zakonisht ishin rezultat i konfuzionit në interpretimin e urdhrave.

“Shumicën e kohës nuk kuptonim se çfarë donin të bënim. Ishte veçanërisht e vështirë për Kevin sepse ai është pjesërisht i shurdhër. Kështu që mund ta imagjinoni vështirësinë kur është 4 në mëngjes, helikopterë kanë hyrë, po merrni udhëzime me pëshpëritje, kokën të mbuluar me një balaclavë dhe jeni në zinxhirë.

“Rojet ishin me të vërtetë paranojak kur ishte koha për të lëvizur. Unë do t’i pëshpërisja Kevin por ai nuk do ta kuptonte. Ai do të pyeste përsëri, do ta përsërisja dhe rojet do të më rrihnin. ”

Më vonë, Javët morën mjaft Pashto për të bërë një bisedë themelore me rojet.

Vulat e Marinës së SH.B.A.-së bënë të paktën dy përpjekje shpëtimi, tha ai. Ata u afruan gjatë një operacioni kur po mbaheshin në Ghazni, një qytet në Afganistan.

“Ne ishim në një kompleks kur erdhën Vulat, kishte shumë zjarr automatik dhe pluhur. Sigurisht që Talibanët nuk na thanë se ishin Vulat e Marinës. Ata thanë se ishte Daesh (IS). ”

Në fillim të sprovës së tij, Weeks u tha nga një prej komandantëve Talibanë se ai do të ecte i lirë brenda dhjetë ditësh. Por Australia, si SH.B.A., ka një politikë për të mos paguar shpërblim dhe robëria e tij u kthye në muaj dhe më pas në vite.

Në qershor 2017, Talibanët lëshuan një video të Javëve në të cilën ai mund të shihej duke kërkuar ndihmë nga qeveria Australiane, duke thënë se ai ishte vetëm dhe i frikësuar.

Një shpërblim pason ndëshkimin

Ishin kohë sfiduese për Javët. Një komandant taliban do ta rrihte atë rregullisht – ndoshta si një reagim ndaj vrasjes së luftëtarëve talebanë në një nga operacionet e shpëtimit.

Ai mbahej vazhdimisht në zinxhirë hekuri ndryshe nga Kevin që u la jashtë për shkak të moshës dhe çështjeve shëndetësore. “Unë duhej ta mbaja dyshemenë të pastër dhe të laja rrobat. Nëse rrobat ishin të ndyra do të më rrihnin. Ata më dhanë një kovë me ujë të ftohtë të akullt për t’i larë në mes të dimrave. ”

Kishte plagë minjsh dhe milingonash që mund t’ju japin “një shok anafilaktik”.

Por pas një viti, qëndrimet e rojes filluan të ndryshojnë. Pengjet u zhvendosën në një qeli relativisht më të këndshme, e cila kishte një dritare dhe për herë të parë, Javët mund të shihnin malet.

“Gjendja jonë ishte bërë mjaft e keqe. Unë isha 55 kilogramë dhe Kevin nuk ishte shumë i rëndë. Ai dukej si një skelet ”. Talibanët ndoshta po shpresonin për një shkëmbim dhe e kuptuan që gjendja e dobët e pengjeve do të ftonte shtypin e keq, tha ai.

Nga një dietë monotone me patëllxhanë dhe oriz, të burgosurve u ofrohej tani rrush dhe shegë nga fushat afër. Ky ishte një lehtësim i madh për Javët.

Ai kujtoi kohën kur ai u lodh aq shumë duke mbijetuar në një dietë me bizele jeshile për ditë, duke iu lutur rojeve për disa vezë. “Ata do të pretendonin se po hanin të njëjtat gjëra si ne. Por kjo nuk ishte e vërtetë. Ndjej aromën e tyre duke bërë vezë në mëngjes. ”

Kjo nuk ishte shumë islamike e rojeve talebane.

“Në fund të fundit, a nuk është në një Hadith (thëniet e Profetit Muhamed) që Sahaba (shokët e Profetit) u dhanë të njëjtën bukë të burgosurve të luftës që ata hëngrën vetë?”

Të mërzitur nga rutina, Javët u kërkuan rojeve që t’i merrnin disa libra. “Unë isha i uritur për letërsi.” Librat e vetëm në anglisht që sollën ishin tekstet islamike të shtypura në Karaçi’s Urdu Bazar. Javët i gllabëruan ata – veçanërisht shpjegimi i Kuranit.

Një mëngjes ai pa katër militantë talebanë që mbanin një biçikletë stërvitje. Ndryshimi në sjelljen e rojeve dhe rrethanat e tij të përmirësuara i bënë Javët të kuptonin se sa me fat ishte, tha ai.

“Unë duhej të tregoja mirënjohjen time (ndaj Zotit). Unë kisha nevojë të bëja diçka, ”kujton Weeks duke thënë me vete. Ai filloi të mendonte për pranimin e Islamit në robëri.

Po pse Islami? A nuk mund të kishte treguar mirënjohjen e tij ndërsa ishte një i krishterë i mirë? Sipas fjalëve të tij, anëtarët e familjes së tij, përfshirë mbesat dhe nipat e tij, janë anëtarë aktivë të kishës që kthehet në shtëpi në Australi.

«Po, mund të kisha dhënë falënderimet e mia duke qëndruar i krishterë. Por një nga gjërat nga të cilat u zhgënjeva absolutisht ishte besimi i Talibanëve. Ata kishin një besim të pathyeshëm, të palëkundur që nuk e shohim në botën perëndimore. ”

Gradualisht, Javët morën mënyrën se si të kryenin lutjet e përditshme dhe abdesin para tyre. Më 5 maj 2018, ai u konvertua zyrtarisht.

“Mendova se rojet talebanë do të ishin shumë të lumtur, por ata kërcënuan të më vrisnin në vend.”

Javët thanë se kalvari i tij përfundoi aq papritur sa kishte filluar. Ai dhe Kevin u lanë të lirë në nëntor 2019. Ushtria amerikane dërgoi dy helikopterë Black Hawk për t’i sjellë në shtëpi.

“Nga një re e madhe pluhuri dolën gjashtë forca speciale dhe ata ecën drejt nesh dhe njëri prej tyre shkoi drejt meje dhe ai vetëm vuri krahun rreth meje dhe ai më mbajti dhe më tha, ‘A je mirë?’ Dhe pastaj ai më eci përsëri në Skifterin e Zi ”, tha ai menjëherë pas lirimit.

“Që nga momenti kur pashë të dy helikopterët Black Hawk dhe u vendosa në duart e forcave speciale, e dija që kalvari im i gjatë dhe i përvajshëm kishte marrë fund.”

Gjatë vitit të kaluar, Javët ka mbështetur në mënyrë aktive përpjekjet për paqe përmes llogarisë së tij në Twitter. Por cicërimat e tij, shumica në Pashto, janë të anuara në favor të grupit militant. Doreza e tij në Twitter mbart fotografinë e flamurit Taliban. Ai e quan grupin me emrin e tij zyrtar, Emiratet Islamike të Afganistanit, të cilat militantët i përdorin për të legjitimuar veten e tyre.

Njerëzit shpesh e akuzojnë atë se vuan nga sindroma e Stokholmit dhe se ai është mbingarkuar nga vitet e tij si i burgosur.

“Sigurisht që jam prekur, kam PTSD kronike të rëndë. Por unë kam parë disa nga psikologët më të mirë dhe ata nuk më kanë diagnostikuar me sindromën e Stokholmit. ”

Javët thanë se ai nuk ka dashuri për Talibanët dhe ndonjëherë e urrente mënyrën se si ai u trajtua. “Unë e dija shumë mirë që një fjalë nga komandanti dhe rojet do të më kishin ekzekutuar.”

Ndërsa ishte peng, nëna e Javëve vdiq. Menjëherë pas lirimit, ai u diagnostikua me kancer të prostatës në fazë të avancuar dhe i është nënshtruar shtatë operacioneve në 10 muajt e fundit.

“Njerëzit që më quajnë një kukull Talibane nuk e kuptojnë atë që kam kaluar në lidhje me shëndetin dhe humbjen personale.”

Këto ditë, Weeks po punon si një aktivist me kohë të pjesshme duke u përpjekur të ndihmojë refugjatët Afganë në vende të tjera si Turqia. Në fotografi, ai mund të shihej i veshur me kapak tradicional pashtun gjatë udhëtimeve të tij.

Ish kolegu i tij universitar, Kevin, ka mbajtur një profil të ulët që kur u lanë të lirë.

Javët thanë se ai nuk e pranon dhunën e ushtruar nga Talibanët.

“Unë kam bërë një angazhim për të mbështetur Talibanët në negociata, jo në dhunë ose bombardime vetëvrasëse. Unë nuk kam absolutisht asnjë mbështetje për këtë. Po përpiqem të bëj më të mirën për t’u siguruar që ata të qëndrojnë në tryezën e negociatave.

“Nëse thjesht mund të kem pjesën më të vogël në sjelljen e paqes në Afganistan, atëherë do të jem i lumtur.”

Vitin e kaluar, Javët udhëtuan në Doha, Katar, për të marrë pjesë në sesionin e parë të bisedimeve të paqes midis Talibanëve dhe SHBA me ftesë të grupit militant. “Unë i kisha bërë një premtim vetes për të nxjerrë në pah çështjen e të burgosurve të luftës pas lirimit tim,” tha ai në lidhje me vendimin e tij për të marrë pjesë në mbledhje.

Atje ai takoi Anas Haqqani, një komandant Taliban që u la i lirë në këmbim të Javëve dhe Kevin. “Ne u shkëmbyem për të krijuar besim. Kështu që ishte thjesht logjike që unë ta takoja ”.

Anas, i cili është vëllai i vogël i Sirajuddin, udhëheqësit të Rrjetit të tmerrshëm Haqqani, erdhi në aeroport për ta pritur atë. “Unë isha mjaft i tronditur për ta parë atë. Unë e gjykoj atë si një njeri që ka kaluar një sprovë të ngjashme me time – në fakt shumë më keq. Ne lidhemi si të burgosur. Ne flasim për gjëra që kanë ndodhur gjatë burgosjes sonë si mungesa e gjumit. ”

Në Doha, zyrtarë të lartë të Talibanëve iu afruan Javëve me ndjesë.

“Ishte bukur, por nuk e ndryshon faktin që kalova nëpër ferr”, tha ai.

“Por unë mendoj se po të mos kisha kaluar gjithë atë telashe, nuk do ta kisha pranuar Islamin.”

Kategoritë
BotaLajme