Autoritetet Britanike thuhet se filluan hetimin e krimeve të luftës kundër gruas së presidentit sirian

Asma Assad, 45, ka lindur në Britani nga prindër sirianë, dhe ka të dy shtetësitë siriane dhe britanike. Që nga viti 2012, ajo ka qenë nën sanksionet e Bashkimit Evropian. Ndërsa udhëtimi i saj në BE është i kufizuar, ajo mbetet në gjendje të vizitojë vendin e saj të lindjes transmeton Gazeta e Re.

Shërbimi i Policisë Metropolitane të Londrës ka nisur një hetim paraprak për pretendimet se Zonja e Parë Siriane Asma Assad ‘nxiti dhe inkurajoi akte terroriste’ gjatë konfliktit civil të vendit të mbështetur nga një dekadë.

“Ne mund të konfirmojmë që Njësia e Krimeve të Luftës Met, pjesë e Komandës Kundër Terrorizmit, mori një referim në 31 korrik 2020 në lidhje me konfliktin e vazhdueshëm sirian. Referenca është në proces vlerësimi nga oficerët e Njësisë për Krimet e Luftës”, tha një zëdhënës i policisë në një deklaratë.

Zonja Assad akuzohet nga grupi i avokatisë ligjore Guernica 37 si një nga “aktorët me ndikim” të shumtë që inkurajoi “krimet e luftës” në Siri. Guernica e përshkruan veten si një iniciativë ndërkombëtare që bashkon “gjyqtarë me përvojë, hetues dhe profesionistë të tjerë që punojnë për të sjellë autorët e krimeve ndërkombëtare dhe shkeljet e rënda të të drejtave të njeriut para drejtësisë”, dhe ka zyra në Londër, Madrid dhe San Francisko.

Ndërsa avokatia shpall punën e saj në ndjekjen e hetimeve kriminale në kombe dhe rajone përfshirë Venezuelën, Amerikën Qendrore, Sirinë, Libinë, Azinë Jugore dhe Afrikën Perëndimore, ajo ka qenë me kuriozitet të heshtur për krimet e mundshme të luftës në vende si Iraku dhe Afganistani, të kryera nga ushtritë perëndimore , dhe ndikimi i mundshëm i përfshirjes së shërbimeve të inteligjencës perëndimore dhe ushtarakëve në kthimin e vendeve si Siria dhe Libia në shtete të dështuara.

Në një njoftim për shtyp, Guernica 37 konfirmoi se kishte “paraqitur dy depozitime dhe prova konfidenciale në Policinë Metropolitane në lidhje me Zonjën e Parë Siriane” dhe tha se e mirëpriti vendimin e tyre për të hetuar. Avokatia akuzon qeverinë e Damaskut për përfshirjen në një fushatë “sistematike” të vrasjeve të paligjshme dhe arrestimeve arbitrare të qindra mijëra civilëve sirianë, duke i klasifikuar këto akte si “krime kundër njerëzimit, si dhe krime lufte, tortura dhe veprime të tjera çnjerëzore”.

The Sunday Times thotë se hetimi në fund të fundit mund të çojë Znj. Assad të humbasë shtetësinë e saj Britanike, apo edhe të përballet me ndjekje penale, por spekulon se ajo nuk ka gjasa të paraqitet në Mbretërinë e Bashkuar për ndonjë gjyq. Dyshohet se autoritetet britanike mund të përpiqen ta godasin atë me një njoftim të kuq të Interpolit për ta parandaluar atë të udhëtojë jashtë Sirisë.

Asma Assad lindi në Londër në gusht 1975 dhe mori një BA në shkenca kompjuterike dhe letërsi Franceze nga King’s College London në 1996. Ajo punoi në investime bankare për disa vjet para se të martohej me Bashar Assad në fund të vitit 2000, pak pasi u bë president i Sirisë. Të dy u takuan ndërsa Bashar Assad ishte duke jetuar në Londër në fillim të viteve 1990 dhe po studionte për t’u bërë një okulist.

Hetimi penal nuk është hera e parë që zonja Assad dhe burri i saj u janë nënshtruar hetimeve të huaja. Në vitin 2012, një vend i fshehtë i postave elektronike të marra nga WikiLeaks zbuloi se ajo kishte shpenzuar disa dhjetëra mijëra dollarë në internet duke blerë mobilje, bizhuteri dhe dekorime shtëpiake, ndërsa burri i saj shpenzoi qindra dollarë duke shkarkuar muzikë nga Chris Brown, Right Said Fred, LMFAO dhe New Order nga iTunes. Media perëndimore u përpoq të përdorte zbulimet për të njollosur presidentin sirian dhe familjen e tij, por fushata u dha pjesërisht një efekt të kundërt pasi lexuesit krahasuan shpenzimet me ato të disa politikanëve të tyre dhe udhëheqësve të biznesit.

Familja Assad dhe figura të tjera të larta të qeverisë siriane janë goditur nga disa raunde sanksionesh në ShBA dhe Evropë. Në dhjetor, sanksionet e reja të Treasury Department shënjestruan zonjën Assad për pretendimin e saj për “pengimin” e përpjekjeve për t’i dhënë fund luftës./Gazeta e Re. 

Kategoritë
BotaLajme