Bari izraelit ofron vaksina Covid-e me një pije FALAS (Video)

Bari izraelit ofron vaksina Covid-e me një pije FALAS, përderisa zyrtarët kërkojnë t’i inkurajojnë të rinjtë të vaksinohen transmeton Gazeta e Re.

Izraeli ka hapur një qendër vaksinimi Covid në një bar dhe po ofron një pije falas për të inkurajuar të rinjtë të vaksinohen.

Gastropubi i Tel Avivit Jenia, i cili ka qenë i mbyllur për një periudhë të gjatë gjatë pandemisë, hapi dyert për t’i shërbyer kërkuesve një lloj tjetër pijeje të enjten.

“Mendova se është një mundësi vërtet e mirë për të ardhur dhe për të marrë vaksinën, sepse nuk kisha as kohën dhe as aftësinë për të shkuar në vende të tjera”, tha May Perez, në mesin e dhjetra njerëzve që u paraqitën për pijet e tyre të para .

Izraeli është përshëndetur për drejtimin e një programi vaksinash mposhtëse në botë që e ka parë atë të vaksinojë një pjesë më të madhe të popullsisë së tij se çdo vend tjetër.

Por shkalla e njerëzve që marrin vaksinën ka rënë në mënyrë drastike javët e fundit, pasi rezulton se vetëm të moshuarit, të prekëshmit dhe grupet që janë në rrezik më të vogël e marrin atë.

Ndërkohë, mjekët kanë raportuar se kanë parë një rritje të të rinjve që përfundojnë në spital – shumica dërrmuese e të cilëve nuk janë vaksinuar.

Profesori Eyal Leshem, një ekspert i sëmundjeve infektive në spitalin më të madh të Izraelit tha: “Ju duhet të përgatisni komunikimin tuaj, të lëvizni për të punuar në mediat sociale, të lëvizni dhe të punoni me udhëheqës të komunitetit, opinionistë, madje edhe njerëz të famshëm, thjesht duke u siguruar që njerëzit të kuptojnë se është e sigurt dhe është me të vërtetë e rëndësishme për të gjithë që të vaksinohen, në mënyrë që të kthehemi në jetën normale.”

Ndërkohë studime premtuese nga spitali i Profesor Leshem sugjeruan që një dozë e parë e vaksinës Pfizer është 85 për qind efektive kundër infeksionit të koronavirusit midis dy dhe katër javësh pas inokulimit.

Sondazhi u krye mbi punonjësit e kujdesit shëndetësor në spital.

Raporti i Lancet u përqendrua në më shumë se 9,000 personel mjekësor në spitalin Sheba pranë Tel Aviv. Rreth 7,000 prej tyre morën dozën e parë, dhe pjesa tjetër nuk u inokuluan.

Nga grupi, 170 u diagnostikuan me Covid-19 pas testeve të kryera vetëm në ata që shfaqnin simptoma ose që kishin qenë në kontakt me transportuesit e koronavirusit.

Pesëdhjetë e dy përqind e tyre u zbulua se nuk ishin vaksinuar.

Duke krahasuar të dy grupet, studimi i Sheba llogariti se vaksina ishte 47 për qind efektive midis 1 dhe 14 ditëve pas inokulimit, duke u rritur në 85 për qind pas 15 deri në 28 ditë.

Izraeli ka shpërndarë një vaksinë të Pfizer / BioNTech në 4.23 milion banorë, ose 47 përqind prej nëntë milion të popullsisë së tij, 2.85 milion prej të cilëve kanë marrë kursin e plotë të rekomanduar me dy shpuarje (vaksina), gjë që e tregojnë shifrat e fundit të ministrisë së shëndetësisë. /Gazetaere

Kategoritë
BotaLajme