BE ndalon agjencitë ruse të lajmeve Russia Today dhe Sputnik

Bashkimi Evropian ka ndaluar mediat ruse të lajmeve Russia Today dhe Sputnik, sipas kryediplomatit të saj Josep Borrell.

Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi në Bruksel të dielën, Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë njoftoi se blloku do të ndalonte të dy mediat në një përpjekje “për të luftuar” dezinformimin rus.

“Sot ne po ndërmarrim një hap vendimtar për të mbyllur rubinetin për manipulimin e informacionit të rusëve në Evropë, duke ndaluar transmetimin e Russia Today dhe Sputnik në Bashkimin Evropian”, tha Borrell.

“Ne po e vrasim gjarprin në qafë”, – theksoi diplomati.

Kategoritë
BotaLajme