BeH – Ish-komandanti serb Millenko Zhivanoviq arrestohet për krime lufte

Në Bosnjë-Hercegovinë, ish-komandanti serb Millenko Zhivanoviq u arrestua për krime lufte në Luftën e Bosnjës (1992-1995).

Në Bosnjë-Hercegovinëish-komandanti serb Millenko Zhivanoviq u arrestua për krime lufte në Luftën e Bosnjës (1992-1995).

Zhivanoviq bëri arrestime të popullit të paarmatosur në qytetet e Srebrenicës dhe Zhepës gjatë Luftës së Bosnjës dhe akuzohet për orkestrimin e sulmeve masive kundër mijëra burrave, përfshirë fëmijët, tha në një deklaratë Zyra e Prokurorit në Bosnjë-Hercegovinë.

Ish-komandanti serb, i cili gjithashtu do të përballet me gjyqin për bllokimin e zonave të sigurta në Srebrenicë në mars-korrik 1995, është akuzuar gjithashtu për arrestim arbitrar, torturë, ngacmim, dhunë fizike dhe psikologjike dhe shkatërrim të pronës së qytetarëve të detyruar të largohen.

“Mijëra djem dhe të rritur mund të jenë arrestuar dhe vrarë nga trupat dhe njësitë policore të kontrolluara nga Zhivanoviq”, thuhet në deklaratë.

Zhivanoviq gjithashtu akuzohet për sulme ndaj kolonave të myslimanëve të detyruar të largohen nga qyteti i Srebrenicës dhe pritet të dënohet për planifikimin e sulmeve ndaj forcave të Kombeve të Bashkuara përgjegjëse për mbrojtjen e zonave të sigurta.

Ndërkohë, zyra e prokurorit tha se disa dokumente dhe prova të dorëzuara në Gjykatën Penale Ndërkombëtare do të përdoren kundër Zhivanoviqit.

Çfarë ndodhi në Srebrenicë?

Pasi Srebrenica u pushtua nga trupat serbe të udhëhequra nga Ratko Mlladiq më 11 korrik 1995, boshnjakët civilë që kërkuan strehim te trupat holandeze në kuadër të OKB-së u dorëzuan më vonë te serbët.

Duke lejuar gratë dhe fëmijët të arrijnë në territorin e kontrolluar nga trupat boshnjake, serbët masakruan të paktën 8.372 burra boshnjakë në pyje, fabrika dhe depo. Boshnjakët e vrarë u varrosën në varre masive.

Dihet se mijëra viktima të gjenocidit të varrosura në varreza masive pasi u vranë nga forcat serbe në Srebrenicë më vonë janë transferuar diku tjetër.

Ndërsa mbetjet e varreve masive të zhvarrosura pas gjenocidit nuk janë të plota, mijëra familje po varrosin disa eshtra të të dashurve të tyre.

Edhe pse kanë kaluar 26 vjet nga ngjarja trupat e gati 1.000 viktimave të gjenocidit nuk janë gjetur ende.

Kategoritë
LajmeRajoni