Biden: 70 për qind e inflacionit në mars, rezultat i efektit të luftës së Putinit në çmimet e karburantit

“Pushtimi i Putinit në Ukrainë ka rritur çmimet e benzinës dhe ushqimeve në gjithë botën”, tha presidenti amerikan

Presidenti amerikan Joe Biden tha se 70 për qind e rritjes së inflacionit muajin e kaluar ishte rezultat i “rritjes së çmimeve” të presidentit rus Vladimir Putin për shkak të luftës së tij kundër Ukrainës dhe efektit të saj në çmimet e benzinës dhe energjisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Pushtimi i Putinit në Ukrainë ka rritur çmimet e benzinës dhe ushqimeve në gjithë botën. Këtë e pamë në të dhënat më të fundit të inflacionit”, shkroi Biden në Twitter.

“Unë po bëj gjithçka që mundem për të ulur çmimet dhe për të adresuar rritjen e çmimeve të Putinit”, tha ai.

Biden vuri në dukje se ai autorizoi lëshimin e 1 milion fuçive në ditë naftë bruto, duke u koordinuar me partnerët dhe aleatët e SHBA-së në mbarë botën, ndërsa administrata e tij punon me prodhuesit amerikanë të naftës për të rritur prodhimin.

“Përtej çmimeve të benzinës, unë i kam kërkuar Kongresit të lëvizë menjëherë për të ulur koston e faturave të shërbimeve komunale të familjeve, barnave me recetë dhe më shumë, duke ulur deficitin për të ulur presionin e inflacionit. Kjo do të bënte një ndryshim të madh për familjet”, shtoi presidenti amerikan.

Me rritjen e kërkesës globale në epokën pas pandemisë së koronavirusit dhe shqetësimet rreth furnizimit për shkak të luftës, çmimet e naftës së papërpunuar në fillim të marsit u ngjitën në nivelin më të lartë në pothuajse 14 vjet.

Inflacioni vjetor i konsumit në SHBA u rrit në 8,5 për qind në mars, më i larti që nga dhjetori i vitit 1981. Çmimet e prodhimit u rritën me 11,2 për qind në mars nga i njëjti muaj i vitit të kaluar, që ishte rritja më e lartë në bazë vjetore që nga nëntori 2010.

Mesatarja kombëtare për karburantin ishte 4,318 dollarë për galon për benzinën e zakonshme, më e larta që nga viti 2008.

Kategoritë
BotaLajme