Biden ndalon plotësisht importin e naftës ruse në SHBA

Presidenti Biden ka konfirmuar se ka ndaluar plotësisht importet ruse të naftës, gazit dhe qymyrit.

Ai tha se ky vendim do të thotë se “populli amerikan do t’i japë një goditje tjetër të fuqishme” udhëheqjes së Putinit.

“Ne nuk do të jemi pjesë e subvencionimit të luftës së Putinit”, shton Biden.

Pavarësisht frikës në rritje për rritjen e çmimeve të gazit, ky vendim ka mbështetje të gjerë politike dypartiake në SHBA.

Ndërmarrja e kësaj mase nga SHBA është më imediate sesa në Europë, e cila është shumë më e varur nga nafta dhe gazi rus.

Kategoritë
BotaLajme