Bie aeroplani në Turqi, dy të vdekur

Një aeroplan me një motorr është rrëzuar pranë aeroportit Yunuseli. Në aksident humbën jetën dy pilotë, Guvernatori i Bursës njoftoi se në këtë aksident nuk ka të lënduar përveq të dy vdekurve

Një aeroplan me një motor u rrëzua në Sarıgül Sokak në distriktin Baglarbaşı të rrethit Osmangazi të Bursës.

Avioni, i cili ra mes shtëpive pranë aeroportit Yunuseli, filloi të digjet.

U rrëzua për shkak të mosfunksionimit teknik
Me njoftimin e situatës, në vendngjarje janë nisur zjarrfikësja, policia dhe ekipet mjekësore.

Avioni stërvitor, i cili mendohej se ishte rrëzuar për shkak të dështimit teknik, shkaktoi panik të madh.

Nga ana tjetër, pas aksidentit, forcat e sigurisë kanë evakuuar me shpejtësi turmën në rrugë.

Mësohet se në rrëzimin e avionit kanë humbur jetën 2 pilotë, njëri prej të cilëve ishte në ndihmë.

Guvernatori i Bursës Yakup Canbolat, “Si pasojë e rrëzimit të avionit stërvitor humbën jetën piloti dhe studenti piloti. Sipas përcaktimeve të para nuk ka të lënduar”, njoftoi ai

Kategoritë
BotaLajme