Binjaket siameze nga Kameruni ndahen me sukses nga mjekët në Turqi

Pas përgatitjeve dhe punimeve fillestare, Elizabeth dhe Mary u ndanë me sukses si rezultat i një operacioni të gjatë 27-orësh që përfshiu shumë mjekë specialistë dhe profesionistë mjekësorë pas një procesi trajtimi multidisiplinor shtatëmujor.

Motrat binjake siameze nga Kameruni, Elizabeth dhe Mary Akwe, janë ndarë me sukses nga mjekët turq në Stamboll, njoftoi spitali ku u krye operacioni, transmeton Anadolu Agency (AA).

Të sjellë në Turqi me iniciativën e Presidencës së Kamerunit, binjaket u ndanë nga një ekip i udhëhequr nga mjekët Burak Tander, Memet Özek, Hakan Ağır, Serpil Ustalar Özgen dhe Agop Çıtak, tha në një deklaratë Spitali Acibadem Altunizade.

Pas përgatitjeve dhe punimeve fillestare, Elizabeth dhe Mary u ndanë me sukses si rezultat i një operacioni të gjatë 27-orësh që përfshiu shumë mjekë specialistë dhe profesionistë mjekësorë pas një procesi trajtimi multidisiplinor shtatëmujor.

Pas operacionit, Richard Akwe, babai i binjakeve, tregoi pikëllimin e tyre të së kaluarës për dhimbjen që pësuan fëmijët e tyre për shkak të gjendjes së tyre dhe pamundësisë së tyre për të lëvizur lirshëm, duke thënë se ato vazhdimisht qanin ndërsa ushqeheshin me gji.

Nëna e tyre, Anne Caroline, tha se edhe pse ishte e vështirë, ajo këmbënguli për t’i ushqyer vajzat e saj me gji për një vit, duke thënë se familja nuk i humbi kurrë shpresat.

Ajo tha se ëndrra e tyre u realizua falë përpjekjeve dhe suksesit të mjekëve turq, duke shprehur gëzimin dhe mirënjohjen e saj.

Kategoritë
BotaLajme