Bosnja po armatoset me sistemet raketore antitank Javelin

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Bosnje-Hercegovinës, Senad Masoviq, njoftoi se Forcat e Armatosura të Bosnjë-Hercegovinës do të marrin sistemin raketor antitank Javelin, sistemin e mbrojtjes ajrore dhe sistemet raketore me rreze të shkurtër dhe të mesme.
Duke folur për gazetën Avaz pas kthimit nga vizita e tij në SHBA, Masoviq tha se SHBA mbështet fuqimisht Forcat e Armatosura të Bosnjës dhe shtetin e Bosnjë-Hercegovinës.

Duke shprehur se në kuadër të vizitës së tij u diskutuan mundësitë e përmirësimit të mbrojtjes ajrore dhe kapaciteteve luftarake të Forcave të Armatosura të Bosnjë-Hercegovinës kundër tankeve dhe mjeteve të blinduara, Masoviq tha se një stërvitje e përbashkët mes Forcave të Armatosura të Bosnje-Hercegovinës dhe Ushtria Amerikane do të mbahet së shpejti.

Duke theksuar se Bosnja dhe Hercegovina është në axhendën e komunitetit ndërkombëtar, ekziston mundësia për dërgesa të caktuara të armëve dhe municioneve nga NATO dhe BE dhe se Forcat e Armatosura gjithashtu vazhdojnë të forcojnë kapacitetet e tyre në bashkëpunim me SHBA-në, Anglinë, Turqinë. dhe vende të tjera.

Kategoritë
BotaLajme