Brenda protestave të tifozëve të United, derisa iu vërsulën fushës dhe lojtarët e Liverpoolit u mbyllën në dhomën e zhveshjes

Brenda protestave të tifozëve të United, derisa iu vërsulën fushës dhe lojtarët e Liverpoolit u mbyllën në dhomën e zhveshjes

Për herë të dytë në dy javë, pas dështimit të propozimit të diskutueshëm të Superligës Evropiane, veprimi i drejtpërdrejtë i tifozëve e detyroi çështjen dhe ofroi një tjetër kujtesë të fuqisë së saj të qëndrueshme.

Futbolli do t’i mirëpresë tifozët të kthehen në stadiume për më shumë se një vit tani, por jo si ky, një spektakël i lig, dëshpërues që solli turp për klubin më të madh në botë.

Megjithatë, United nuk mund të thotë se ata nuk e panë këtë ardhje, gjë që e bën edhe më tronditëse lehtësinë me të cilën tifozët ishin në gjendje të shkelnin sigurinë, të fitonin akses në stadium dhe fushë.

Vetëm 10 ditë më parë, një grup tifozësh të United kishin arritur të anashkalonin sigurinë në kompleksin stërvitor të klubit në periferi të Mançesterit dhe të kontaktonin me Ole Gunnar Solskjaer.

Dhe në një ditë përpara ndeshjes me Liverpoolin, ndeshja e profilit të lartë në Ligën Premier, me një audiencë globale televizive prej 600 milionë, u dha njoftimi i plotë i protestës masive.

Organizatorët mobilizuan mijëra tifozë përmes mediave sociale, duke arritur kulmin në skenat e jashtëzakonshme në Old Trafford, kur qindra thyen pengesat dhe sulmuan stadiumin e famshëm.Lojtarët e Liverpoolit ishin të izoluar në zhveshtore, derisa ata të Manchester United shikonin nga dritaret e hotelit.

Kategoritë
LajmeSport