Brnabiç: Ne lejuam shpalljen e Pavarësisë së Kosovës, ja çfarë thotë për Vuçiqin dhe Jeremiçin

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka reaguar për vendet që e kanë njohur Pavarësinë e Kosovës.

Ajo për mediat serbe thotë se ato vende që njohin pavarësinë e shpallur në mënyrë të njëanshme të Kosovës nuk kanë asgjë për të thënë, por vetëm thonë se “forca sundon”.

“Nuk është një pozicion i lehtë në të cilin jemi”, tha Brnabiç, duke shtuar se ajo beson se ky është çmimi i mendjelehtësisë politike të Serbisë që nga viti 2008, kur Kosova shpalli pavarësinë, transmeton gazeta “Bota sot”.

Brnabiç beson se situata do të kishte qenë ndryshe nëse Vuçiç do të kishte qenë në pushtet në atë kohë.

“Ne e lejuam atë shpallje të pavarësisë, nuk kishte asnjë referendum, ne nuk reaguam, nuk u përgatitëm, kështu që shumë vende njohën pavarësinë. Ne kishim Vuk Jeremiç, ministrin e steroideve, i cili vrapoi nëpër botë për të siguruar që ai të u bë president i Asamblesë së Përgjithshme. KB, dhe Prishtina pretendoi se disa vende e njohën pavarësinë e Kosovës dhe ato vende nuk e njohën kurrë atë”, tha Brnabiç.

Kategoritë
LajmeRajoni