Çavusoglu pas vizitave në Rusi dhe Ukrainë: Shpresat e armëpushimit janë shtuar edhe pak më shumë

Pas vizitës në Moskë, ku kishte shkuar për të biseduar luftën Rusi-Ukrainë, ministri i Jashtëm turk, Mevlut Çavushollu u takua në Lviv të Ukrainës me ministrin e Jashtëm, Dmitro Kuleba.

Ukraina është në favor të përfshirjes së Turqisë në mesin e garantuesve të një marrëveshjeje të mundshme të sigurisë dhe Moska nuk e kundërshton këtë. Këtë e bëri të ditur ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu pas takimit me ministrin e Jashtëm ukrainas, Dmitry Kuleba të enjten në Lvov.

Ministri turk theksoi se Ankaraja kishte mbajtur një qëndrim parimor për krizën ukrainas-ruse që në fillim.

“Në këtë luftë është e nevojshme që sa më parë të ndalet gjakderdhja. Udhëheqja turke, e përfaqësuar personalisht nga presidenti Recep Tayyip Erdogan, po bën përpjekje aktive në këtë drejtim”, theksoi ministri.

Kreu i diplomacisë turke vuri në dukje se përpjekjet e Ankarasë për t’i dhënë fund armiqësive në Ukrainë vazhdojnë paralelisht me negociatat ruso-ukrainase të nisura në Bjellorusi.

Sipas tij, me këtë lidhet iniciativa e palës turke për të mbajtur një takim trepalësh të ministrave të jashtëm në Antalie dhe vizitat e mëvonshme në Moskë dhe Lviv.

Ministri i Jashtëm turk tha se rezultatet e vizitave në të dy vendet [Rusi dhe Ukrainë] ngritën shpresat për një armëpushim.

“Presidenti Erdogan pati një bisedë telefonike me Zelenski një ditë më parë dhe sot ai diskutoi situatën në Ukrainë me Putinin”, tha ministri turk.

“E gjithë bota ka dëshmuar luftën midis Ukrainës dhe popullit ukrainas. Qëndrimi i Ankarasë për çështjen e mbështetjes së integritetit territorial, pavarësisë dhe sovranitetit të Ukrainës mbetet i pandryshuar. Ky qëndrim është rezultat i natyrshëm i politikës parimore të Turqisë, aleancës dhe partneritetit strategjik mes vendeve tona”, tha ministri turk.

Çavuşoğlu vuri në dukje se kanalet e dialogut të Turqisë me Rusinë dhe Ukrainën mbeten të hapura; hapat e Ankarasë në çështjen e përfundimit të luftës janë të sinqerta.

Më tej ministri tha se në Kiev është shprehur një propozim për garancitë e sigurisë sipas formulës: P5 + Turqi dhe Gjermani dhe pala ruse nuk e ka kundërshtuar. “Për mendimin tim, kjo nismë do të gjejë mbështetjen përfundimtare”, tha ministri turk.

Çavusoglu tha gjithashtu se nëse formohet një platformë për të arritur një marrëveshje për çështjet që janë afër dakordësimit, ka një probabilitet të lartë që liderët e Federatës Ruse dhe Ukrainës, Vladimir Putin dhe Vladimir Zelensky, të takohen.

Kreu i diplomacisë turke kujtoi iniciativën e liderit ukrainas për t’u takuar me Presidentin e Federatës Ruse në Turqi, duke theksuar se Ankaraja është e gatshme të organizojë një dialog të tillë.

Në të njëjtën kohë, Turqia propozoi përfshirjen e strukturave ndërkombëtare në monitorimin e marrëveshjeve të armëpushimit me qëllim evakuimin e popullsisë.

Kategoritë
BotaLajme