Ceremonia e hapjes së Olimpiadës afrohet, bëhen përgatitjet e fundit

Përgatitjet e minutës së fundit po zhvillohen në Tokio ndërsa ceremonia e hapjes së Lojërave Olimpike prej 150 milionë dollarësh po afrohet gjithnjë e më shumë.

Ngjarja e fillimit të Lojërave me vonesë shkaku i pandemisë do të mbahet pa spektatorë si një masë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, megjithëse disa zyrtarë së bashku me mysafirë dhe media do të marrin pjesë, raporton AP, transmeton Klankosova.tv.

Tifozët janë të ndaluar nga të gjitha vendet në zonën e Tokios, me audiencë të kufizuar në disa vende periferike.

Shumica e atletëve janë të kufizuar në stërvitje në hotelet e tyre për shkak të protokolleve të virusit dhe lojërat po vazhdojnë kundër dëshirave të një pjese të madhe të vendit pritës.

Tokio regjistroi 1,979 raste të reja me COVID-19 të enjten, duke arritur një shifër të re për gjashtë muaj një ditë para Lojërave Olimpike do të fillojë mes shqetësimit në rritje për infeksionet e përkeqësuara gjatë lojërave.

Japonia po ecën përpara me Lojërat Olimpike kundër këshillës së shumicës së ekspertëve të saj mjekësorë.

Kostoja zyrtare e organizimit të Lojërave Olimpike është 15.4 miliardë dollarë, por auditimet qeveritare sugjerojnë se janë shumë më tepër.

Të gjitha, përveç 6.7 miliardë dollarëve, janë para publike.

Kategoritë
BotaLajme