Çfarë do të ndodhë pasi SHBA-ja ta ndalojë importin e naftës ruse

Ndërsa Rusia ka intensifikuar luftën e saj kundër Ukrainës, duke vrarë civilë dhe duke shkaktuar një krizë masive refugjatësh, disa zyrtarë amerikanë në të gjithë spektrin politik kanë kërkuar ndalimin e importeve të karburantit rus. Një ndalim i tillë, thonë ata, do të ishte mënyra më e mirë – ndoshta e vetmja – për ta detyruar Moskën të tërhiqet, shkruan Associated Press.

Një embargo e plotë do të ishte më efektive nëse do të përfshinte aleatët evropianë, të cilët janë gjithashtu të dëshpëruar për të ndaluar dhunën në Ukrainë dhe rrezikun që Moska paraqet për kontinentin. Megjithatë, nuk është e qartë se Evropa do të merrte pjesë në një embargo totale.

Ndryshe nga Shtetet e Bashkuara, Evropa është thellësisht e varur nga energjia që importon nga Rusia. Ndërsa SHBA mund të zëvendësojë sasinë relativisht të vogël të karburantit që merr nga Moska, Evropa nuk mundet, të paktën jo së shpejti.

Për më tepër, çdo frenim i eksporteve ruse të naftës do të çonte çmimet tashmë në rritje të naftës dhe benzinës gjithnjë e më të larta në të dy kontinentet dhe do të shtrydhte më tej konsumatorët, bizneset, tregjet financiare dhe ekonominë globale.

A do të ketë ndalim të naftës ruse?

Mes rritjes së çmimeve të benzinës në SHBA – çmimi mesatar ka kaluar 4 dollarë për gallon për herë të parë që nga viti 2008 – administrata e Biden përballet me presion në rritje për të vendosur sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë, duke përfshirë ndalimin e importeve të naftës. Ende nuk është marrë asnjë vendim.

Tani për tani, një ndalim i gjerë SHBA-Evropë duket i pakapshëm. Të hënën, kancelari gjerman Olaf Scholz e bëri të qartë se vendi i tij, konsumatori më i madh i energjisë ruse në Evropë, nuk ka plane të bashkohet me asnjë ndalim. Në përgjigje, Zëvendës Sekretarja e Shtetit e SHBA, Wendy Sherman la të kuptohej se SHBA mund të vepronte vetëm ose me një grup më të vogël aleatesh.

“Ne nuk kemi qenë plotësisht identikë për të gjitha sanksionet,” tha Sherman. “Jo çdo vend ka bërë saktësisht të njëjtën gjë, por ne të gjithë kemi arritur një prag që është i nevojshëm për të imponuar kostot e rënda për të cilat të gjithë kemi rënë dakord.”

Megjithëse Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Antony Blinken ka ngritur mundësinë e një ndalimi të naftës së importuar ruse, vuri në dukje Sherman, “ai tha gjithashtu se ne duhet të ruajmë furnizimin me naftë”, ndoshta përmes mjeteve të tjera, për të stabilizuar çmimet.

Edhe nëse do të miratohej një ndalim, administrata dhe Kongresi Biden “mbeten të fokusuar në uljen e kostove më të larta të energjisë për familjet amerikane dhe partnerët tanë që rrjedhin nga pushtimi i Putinit”, tha kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi.

Pelosi, i cili ka shprehur mbështetjen për një ndalim të SHBA-së për naftën ruse, megjithatë përmendi gjithashtu veprimin e Biden në aleatët kryesorë të SHBA për të çliruar 60 milionë fuçi naftë nga rezervat strategjike, duke përfshirë 30 milionë fuçi nga rezervat e SHBA-së, në përpjekje për të stabilizuar tregjet globale.

Çfarë ndodh nëse SHBA vepron vetëm?

Nëse vetëm SHBA-ja do të ndalonte importet e naftës ruse dhe produkteve të rafinuara, ndikimi në Moskë do të ishte minimal. Shtetet e Bashkuara importojnë një pjesë të vogël të eksporteve të naftës të Rusisë dhe nuk blejnë asnjë nga gazi natyror i Moskës.

Shtetet e Bashkuara importojnë rreth 100,000 fuçi në ditë nga Rusia, vetëm rreth 5% e eksporteve të naftës së papërpunuar të Rusisë, sipas Rystad Energy. Vitin e kaluar, afërsisht 8% e importeve të naftës dhe produkteve të naftës në SHBA erdhi nga Rusia.

SHBA mund të zëvendësojë naftën e papërpunuar ruse me importe nga Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Nga ana e saj, Rusia mund të gjejë blerës alternativë për atë karburant, ndoshta në Kinë ose Indi. Një hap i tillë “do të sillte joefikasitet masiv në treg”, i cili përshkallëzon çmimet, tha Claudio Galimberti, nënkryetar i lartë i analizave në Rystad Energy.

Megjithatë, nëse Rusia do të mbyllej nga tregu global, tha Galimberti, vendet mashtruese si Irani dhe Venezuela mund të “mirëpriten” si burime nafte. Burime të tilla shtesë, nga ana tjetër, mund të stabilizojnë çmimet.

Një ekip zyrtarësh të administratës Biden ishin në Venezuelë gjatë fundjavës për të diskutuar energjinë dhe çështje të tjera, tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki. Zyrtarët diskutuan “një sërë çështjesh, duke përfshirë sigurisht sigurinë energjetike”, tha Psaki.

Si mund të ndikojë një ndalim i naftës ruse te çmimet?

Një muaj më parë, nafta shitej për rreth 90 dollarë për fuçi. Tani, çmimet po rriten duke kaluar 120 dollarë për fuçi pasi blerësit i shmangen naftës së papërpunuar ruse, me shumë rafinerë që kanë frikë se sanksionet mund të vendosen në të ardhmen. Ata shqetësohen se do të mbeten me naftë që nuk mund ta rishitnin si benzinë ​​nëse do të vendoseshin sanksione në të ardhmen e afërt.

Shell tha të martën se do të ndalonte blerjen e naftës dhe gazit natyror rus dhe do të mbyllte stacionet e saj të shërbimit, karburantet e aviacionit dhe operacionet e tjera atje, disa ditë pasi ministri i jashtëm i Ukrainës kritikoi gjigantin energjetik për vazhdimin e blerjes së naftës ruse.

Analistët e energjisë paralajmërojnë se çmimet mund të shkojnë deri në 160 dollarë ose edhe 200 dollarë për fuçi për naftën bruto nëse sanksionet e naftës vendosen nga Perëndimi ose nëse blerësit vazhdojnë t’i shmangen naftës së papërpunuar ruse.

Çmimet kaq të larta të naftës mund të çojnë një gallon mesatar benzine amerikane mbi 5 dollarë për gallon, një skenar që Biden dhe figura të tjera politike janë të dëshpëruar ta shmangin.

A kanë rënë importet ruse?

Industria amerikane e naftës ka thënë se ndan qëllimin për të reduktuar varësinë nga burimet e huaja të energjisë dhe është e përkushtuar të punojë me administratën dhe Kongresin Biden. Edhe pa sanksione, disa rafineri amerikane kanë shkëputur kontratat me kompanitë ruse. Importet e naftës bruto dhe produkteve ruse kanë rënë.

“Industria jonë ka ndërmarrë hapa të rëndësishëm dhe domethënës për të zbutur marrëdhëniet” me Rusinë dhe për të kufizuar vullnetarisht importet ruse, tha Frank Macchiarola, nënkryetar i lartë i Institutit Amerikan të Naftës, grupi më i madh lobues i industrisë së naftës dhe gazit.

Të dhënat paraprake nga Departamenti i Energjisë i SHBA-së tregojnë se importet e naftës së papërpunuar ruse ranë në zero javën e fundit në shkurt.

Instituti i naftës nuk ka marrë një qëndrim zyrtar ndaj legjislacionit për të ndaluar importet e naftës ruse. Por ai thotë se do të jetë në përputhje me çdo kufizim të vendosur.

A mund t’i përballojë pasojat Europa?

Ndalimi i naftës dhe gazit natyror rus do të ishte i dhimbshëm për Evropën. Rusia siguron rreth 40% të gazit natyror të Evropës për ngrohjen e shtëpive, energjinë elektrike dhe industrinë dhe rreth një të katërtën e naftës në Evropë. Zyrtarët evropianë po kërkojnë mënyra për të reduktuar varësinë e tyre, por kjo do të marrë kohë.

Zëvendëskryeministri rus Alexander Novak nënvizoi këtë urgjencë, duke thënë se Rusia do të kishte “çdo të drejtë” për të ndaluar dërgesat e gazit natyror në Evropë përmes gazsjellësit Nord Stream 1 në shenjë hakmarrjeje ndaj Gjermanisë që ndaloi tubacionin paralel Nord Stream 2, i cili ende nuk funksiononte. Ai shtoi se “ne nuk e kemi marrë këtë vendim” dhe se “askush nuk do të përfitonte nga kjo”. Ishte një ndryshim nga garancitë e mëparshme ruse se ata nuk kishin ndërmend të ndërpresin gazin për Evropën.

Nafta zëvendësohet më lehtë sesa gazi natyror. Vende të tjera mund të rrisin prodhimin e naftës dhe ta dërgojnë atë në Evropë. Por shumë naftë do të duhej të zëvendësohej, dhe kjo do të rriste çmimet edhe më shumë, sepse nafta ka të ngjarë të udhëtojë më larg.

Zëvendësimi i gazit natyror që Rusia i ofron Evropës ka të ngjarë të jetë i pamundur në afat të shkurtër. Pjesa më e madhe e gazit natyror që Rusia i jep Evropës udhëton përmes tubacioneve. Për ta zëvendësuar atë, Evropa do të importonte kryesisht gaz natyror të lëngshëm, i njohur si LNG. Kontinenti nuk ka tubacione të mjaftueshme për të shpërndarë gazin nga objektet e importit bregdetar në zonat më të largëta të kontinentit.

Në janar, dy të tretat e eksporteve amerikane të LNG-së shkuan në Evropë. Disa anije të mbushura me LNG ishin nisur për në Azi, por u kthyen për të shkuar në Evropë, sepse blerësit atje ofruan të paguanin çmime më të larta, sipas S&P Global Platts.

Ndërsa prodhuesit amerikanë të naftës dhe gazit mund të shpojnë për më shumë gaz natyror, objektet e saj të eksportit tashmë po funksionojnë me kapacitet. Zgjerimi i këtyre objekteve do të kërkonte vite dhe miliarda dollarë.

Kategoritë
BotaEkonomiLajme