Çifti argjentinas për 22 vite vizitoi 102 vende në pesë kontinente

Gjatë një udhëtimi 22-vjeçar rreth botës, çifti argjentinas pati 4 fëmijë të lindur në vende të ndryshme.

Çifti argjentinas Herman dhe Candelaria Zapp për 22 vite kanë vizituar 102 vende në pesë kontinente.

Me automjetin e tyre të vitit 1928 ata udhëtuan 362.000 kilometra. Ata kishin 4 fëmijë në vende të ndryshme.

Herman dhe Candelaria në një prononcim për Anadolu Agency (AA) thanë se ata ktheheshin herë pas here në vendin e tyre gjatë periudhës 22-vjeçare të udhëtimit.

Herman tha se pak para fillimit të udhëtimit, ata blenë një automjet Graham-Paige 610, i cili ishte prodhuar në vitin 1928.

“Plani ynë ishte të shkonim në Alaskë dhe të njihnim 20 vende, por më pas udhëtimi zgjati më shumë dhe ne shëtitëm 102 vende. Ne donim të përshkonim 25.000 kilometra, por në fund udhëtuam 362.000. Automjeti udhëtoi kudo, vizituam shkretëtirat Atacama, Gobi dhe Namib, pastaj Andet, Himalajet, Alpet, qytetet e mëdha si Stambolli, Londra, Mumbai dhe Tokio”, tha Herman për AA.

Ai tha se askush nuk u besoi kur thanë se planifikonin të udhëtonin me automjetin e vitit 1928.

“Na quajtën të çmendur. Në një moment ne pushuam së foluri sepse kujtdo që i thonim na shikonte dhe qeshte”, tha Herman.

Plani fillestar ishte të mbërrinte në Alaskë nga Argjentina për gjashtë muajsh dhe më pas të kthehej në shtëpi dhe të kishte një fëmijë.

“Me fjalë të tjera, ne i dhamë fund ëndrrës sonë në Alaskë. Kuptuam se mund të bënim më shumë nëse e bënim ëndrrën realitet. Thamë, ‘Le të udhëtojmë botën’. Ne u kthyem në Argjentinë, pastaj shkuam në SHBA dhe Kanada dhe prej aty në Australi, Zelandë të Re, Azi, Afrikë, Evropë. Udhëtuam përtej Oqeanit Atlantik”, tha Herman.

Candelaria tha se pas dy vitesh udhëtim, ata patën fëmijën e tyre të parë, Nahuel (19), dhe më pas Tehue (17). Më vonë ata patën një vajzë 14-vjeçare, Paloma, dhe një vajzë 13-vjeçare, Valavi.

“Pasuria më e madhe që një person mund të ketë është familja, dhe sa më e madhe të jetë kjo familje, aq më shumë pasuri dhe lumturi do të ketë. Është shumë bukur të kesh një familje duke udhëtuar nëpër botë, për t’u treguar fëmijëve tanë botën në të cilën jetojmë”, tha Herman.

Ata kanë shkruar tre libra për udhëtimet.

“Ne financojmë udhëtimet tona me këta libra. Librat tanë quhen ‘Kap ëndrrën tënde’. Ideja për të shkruar librin lindi kur njerëzit donin të dinin për udhëtimet tona. Ne i shkruam këto libra jo për të treguar atë që bëmë, por për t’u treguar njerëzve çfarë mundem”, tha Candelaria.

Candelaria tha se ata u pritën solemnisht kur u kthyen në Argjentinë. “Erdhëm në Argjentinë, ku u larguam 22 vjet më parë”, tha ajo.

Kategoritë
BotaLajme