Covid-19: Italia kthehet në bllokim të rreptë për Pashkët

Italia ka hyrë në një bllokim të rreptë tre-ditor në përpjekje për të parandaluar një rritje në rastet e Covid-19 gjatë Pashkëve transmeton Gazeta e Re.

Të gjitha rajonet janë tani në “zonën e kuqe” – niveli më i lartë i kufizimeve – ndërsa vendi lufton me një valë të tretë, me rreth 20,000 raste të reja në ditë.

Lëvizja jo-thelbësore është e ndaluar, por njerëzit lejohen të ndajnë një vakt të Pashkëve në shtëpi me dy të rritur të tjerë.

Kishat janë gjithashtu të hapura, por adhuruesve u thuhet të marrin pjesë në shërbimet brenda rajoneve të tyre.

Për vitin e dytë, Papa Françesku do të japë mesazhin e tij të Pashkëve në një Shesh bosh të Shën Pjetrit.

Pas fundjavës së pushimeve, rajone të ndryshme do të qëndrojnë më pas në kufizimet e “zonës portokalli” ose “zonës së kuqe” deri në fund të muajit.

Kufizimet e Italisë vijnë ndërsa vendet në të gjithë Evropën përpiqen të kontrollojnë një rritje në rastet e virusit, ndërsa luftojnë me një shtyrje të vaksinave të vonuar.

Më shumë se 110,328 njerëz në total kanë vdekur nga koronavirusi në Itali dhe ka pasur 3.6 milion infeksione të konfirmuara.

Si është situata në Itali?

Pak më shumë se një vit pasi Italia u bë kombi i parë perëndimor që u godit nga një epidemi e koronavirusit. Në shkurt të vitit 2020, njerëzve në shumë zona veriore u tha që të qëndronin në shtëpi dhe bllokimi u shtri më vonë në pjesën tjetër të vendit.

Lëvizja e lirë u rivendos në qershor, por Italia tani po përballet me një valë të tretë të Covid-19. Më 1 Prill, ajo regjistroi 23,634 raste të reja dhe 501 vdekje.

Sipas masave të reja të bllokimit, të gjitha dyqanet jo-thelbësore janë të mbyllura dhe kafenetë dhe restorantet po përdorin një shërbim vetëm për ta marrë porosinë me vete.

Kufizimet e zonës së kuqe normalisht nënkuptojnë se të gjitha udhëtimet jo-thelbësore janë të ndaluara, por gjatë fundjavës së Pashkëve po bëhet një përjashtim për të lejuar njerëzit të vizitojnë miqtë dhe të afërmit brenda rajoneve të tyre për një vakt pushimi.

Qeveria italiane njoftoi gjithashtu se po vendoste 70,000 policë shtesë në mbikëqyrje në të gjithë vendin, në mënyrë që të zbatonte rregullat e bllokimit.

“Kjo nuk është koha për të ulur rojet tona dhe për të hequr dorë nga ndjenja e përgjegjësisë e treguar deri më tani,” tha Ministri i Brendshëm. “Për shkak se përparimi i regjistruar nga fushata për vaksinat më në fund jep një vështrim të një horizonti tjetër që do të na lejojë që gradualisht të kthehemi në normale.” /Gazeta e Re.

 

 

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet