Cristiano Ronaldo thyen rekordin e Pele, bëhet golashënuesi më i mirë në botë pas ‘hat trick’ për Juventusin

Futbollisti legjendar brazilian i shekullit të 20-të, Pele, i cili më parë ishte quajtur golashënuesi më i mirë në botë pasi bëri 767 gola gjatë karrierës së tij pjellore, ishte ndër të parët që uroi pasardhësin e tij Portugez transmeton Gazeta e Re.

Cristiano Ronaldo ka marrë shkopin nga Pele si golashënuesi më i mirë në botë pasi kreu një ‘hat trick’ gjatë ndeshjes të së dielës midis Juventus-it dhe Cagliari-t që përfundoi 3-1.

Duke festuar arritjen e tij, Ronaldo shkoi në Instagram për të shpërndarë një postim të gjatë plot mirënjohje për Pele dhe fansat e tij.

“Sot, ndërsa arrij qëllimin zyrtar të 770 në karrierën time profesionale, fjalët e mia të para shkojnë drejt @pele”, shkroi Ronaldo. “Nuk ka asnjë lojtar në Botë që nuk është rritur duke dëgjuar histori në lidhje me lojërat e tij, qëllimet e tij dhe arritjet e tij, dhe unë nuk bëj përjashtim”.

https://www.instagram.com/p/CMaUgilgzKd/?utm_source=ig_embed

Rekordmeni i mëparshëm e përgëzoi Ronaldon për momentin historik, duke shprehur admirim për të dhe duke thënë se keqardhja e tij e vetme është “që nuk mund të të përqafoj sot”.

“Unë ju admiroj shumë, më pëlqen t’ju shikoj duke luajtur dhe kjo nuk është sekret për askënd. Urime për thyerjen e rekordit tim të golave në ndeshjet zyrtare”, shkroi Pele, duke shënuar kalimin e titullit ndaj plotësuesit të tij portugez.

Gjatë një karriere të njohur, futbollisti ikonë brazilian shënoi 767 gola.

Ndërsa trick-u i Ronaldos e tejkaloi atë numër me tre, ka futbollistë të tjerë që pretendojnë se kanë fituar titullin më të mirë të shënuesit, si lojtari çek Josef Bican i cili pretendon të ketë shënuar 821 gola, ose ish-sulmuesi brazilian Romario me 1,000 golat e tij të pretenduar. /Gazeta e Re.

Kategoritë
Sport